Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BIESOWICE

Pałac
von Zwitzewitzów
w Biesowicach

Pałac von Zitzewitzów w Biesowicach
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Kępice

Pałac wybudowano w poł. XIX w. przez von Zitzewitzów. --Przebudowa, która miała miejsce w latach 22-23 XX wieku sprawiła, że dzisiaj posiada on cechy neogotyckie i klasycystyczne.
Biesowice były kluczowym majątkiem pomorskiego rodu von Zitzewitzów z linii biesowickiej. Historia linii biesowickiej von Zitzewitzów kończy się w 1738 roku, kiedy to Jerzy Kazimierz von Zitzewitz sprzedaje dobra hrabiemu Adamowi Joachimowi von Podewils. 
W 1808 (1803?) roku rodową posiadłość odkupił od Podewilsów Franciszek Marcin Zitzewitz z Ciecholubia i w 1842 roku przekazał majątek młodszemu synowi, też Franciszkowi. Następcą Franciszka był jego syn Ernest Wilhelm do 1899 roku. 
Ostatnim właścicielem Biesowic (do 1945 roku) był wnuk Ernesta Wilhelma – Ernst. Po wojnie pałac pełnił funkcje siedziby PGR-u i domu kultury. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych i jest remontowany.
Pałac składa się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch dobudówek (w tym jedno parterowe skrzydło). 
Od frontu przylega do pałacu parterowa sień z paradnymi schodami z bogato rzeźbioną balustrada. Pomieszczenia parteru mają charakter reprezentacyjny. Z oryginalnego wyposażenia pozostał drewniany ozdobny żyrandol, oryginalne boazerie i drewniane sufity oraz dwa kominki, pierwszy z nich to neorenesansowy kominek z niebieskich, glazurowanych kafli, drugi – biały ze złotym i niebieskim ornamentem. W przybudówce znajduje się też kompletny wystrój pomieszczenia kredensowego. 
Całość została otoczona parkiem krajobrazowym założonym w XIX wieku. Do zespołu dworskiego należała również stajnia ze spichlerzem z przełomu XIX i XX wieku.
W Biesowicach znajduje się panteon poświęcony dziewiętnastu żołnierzom pruskim poległym na frontach Rosji, Francji i Rumunii (Siedmiogród - Siebenbürgen). Większość poległych to ludzie z tych okolic, przeważnie prości, np.: młynarz, rybak czy rolnik. 
Dawniej na cokole umieszczonym na środku panteonu stał odlany z brązu, owijający bandażem głowę żołnierz. Wewnątrz wyryto napis w języku niemieckim: (tłum. na pl: Poświęcone 19.9.1924 tym z Biesowic, którzy za Cesarza i państwo (Rzeszę), króla i ojczyznę i za nas wszystkich w wojnie światowej 1914-1918 polegli i pozostali 19.9.1924. Bóg uczyni nas wolnymi!
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 11