Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BRZEG

Zamek Piastów Sląskich w Brzegu
Lokalizacja: (OB) woj. opolskie, pow. brzeski, gmina miejska

Efektowny, wspaniały zamek książęcy o renesansowym kształcie zwany jest Śląskim Wawelem. Jest to przepiękny zabytek klasy zero,jedyny tego typu w województwie opolskim. Z zewnątrz największe wrażenie sprawia bogato zdobiona fasada budynku bramowego (z kamiennymi popiersiami Piastów) będąca najznakomitszym zabytkiem renesansu w Europie Środkowej. Pomiędzy pierwszym a drugim piętrem znajdują się wykute w złotoryjskim piaskowcu 24 popiersia legendarnych i historycznych przodków brzeskich Piastów od Piasta Kołodzieja i Siemowita po Fryderyka II. Na gzymsie pierwszego piętra stoją posagi fundatorów księcia Jerzego II i jego żony Barbary córki elektora brandenburskiego oraz kartusze z herbami rodowymi. Na szczycie znajduje się kartusz z herbem Królestwa Polskiego.
Zbudowany w obrębie murów miejskich, oddzielony był od miasta fosą. Pierwszy zamek murowany z Wieżą Lwów wzniesiono prawdopodobnie pod koniec XIII w. W latach 1311-1675 zamek był rezydencją Piastów śląskich. W 1379 ukończono nowy dom mieszkalny, a w latach 1481-1490 prowadzono prace przy Wieży Lwów. W salach zamkowych od 1945 roku mieści się Muzeum Piastów Śląskich, w którym prezentowana jest historia miasta, dzieje Piastów Sląskich, rzeźba i malarstwo śląskie.
Na początku XX w. rozpoczęto restaurowanie zamku, a w salach skrzydła wschodniego i południowego otwarto Muzeum Miejskie. W latach 1966-1990 miał miejsce gruntowny remont. Odsłonięto wówczas pozostałości po gotyckich założeniach zamku, odbudowano krużganki i od nowa urządzono renesansowy ogród. Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2010
Ilość zdjęć: 145