Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁOSIÓW

Pałac
w Łosiowie

Pałac w Łosiowie
Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Lewin Brzeski

Pierwsza wzmianka o Łosiowie pochodzi z 1189 r. z dokumentu biskupa wrocławskiego Żyrosława. Okazały pałac w Łosiowie mieści się w zachodniej części wsi, na terenie dóbr ziemskich będących dawniej (od ok. 1207 r.) siedzibą komandorii joannitów.
Po sekularyzacji zakonu w 1810 r. posiadaczem majątku został Ludwig York von Watenburg. Po jego przeprowadzce do Oleśnicy Małej w 1914 r., dobra przechodzą w ręce Henryka von Reuk (albo Reutz) a następnie w 1845 r. stają się własnością Jana Gotfryda Briegera z Lewina Brzeskiego, któremu to podobno przypisuje się wzniesienie wpisanego domostwa. W 1886 r. posiadłość nabyła rodzina Moll z Brzegu - właściciele brzeskiej garbarni rezydowali tam do końca II wojny światowej. Niewykluczone, że to właśnie im zawdzięcza się postawienie owego reprezentacyjnego gmachu, choć równie dobrze w grę może wchodzić po prostu gruntowna przebudowa konstrukcji mieszkalnej z II połowy XIX w. Rozczłonkowaną, dwuskrzydłową bryłę budynku zwieńczoną wieżą cechuje późny historyzm. W detalach ozdobnych elewacji i wnętrz można się dopatrzeć form barokowo-klasycystycznych. Zabytkowy park przypałacowy w Łosiowie posiada powierzchnię 5,24 ha. W parku zgromadzonych jest ponad 80 gatunków drzew i krzewów w tym wiele egzotycznych pochodzących z Azji, Dalekiego Wschodu, Ameryki i Basenu Morza Śródziemnego. Najstarsze okazy tutaj rosnące liczą sobie 250 lat, 12 drzew zaliczono jako pomniki przyrody. Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec, październik 2010
Ilość zdjęć: 46