Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BOBROWO

Pałac w Bobrowie
Lokalizacja: (ZDR) woj. zachodniopomorskie, pow. drawski, gmina Złocieniec

Pałac otacza rozległy park angielski, włączając w jego granice jezioro Kozy. Powierzchnia parku łącznie z dziedzińcem i jeziorem wynosi ok. 22 ha. W 1894 r. pałac częściowo został spalony. Został jednak bez zmian odbudowany w tymże samym roku.
Pałac założony na planie nieregularnego prostokąta, od strony zachodniej urozmaicony jest licznymi ryzalitami, wejście główne poprzedzone portykiem o ostrołukowo wyciętych arkadach. Posiada wysoką czworoboczną więżę przykrytą stożkowym hełmem. Ozdobny jest również dach budynku z wystającymi świetlikami zwieńczonymi również stożkowymi hełmami. Pałac w 1972 r. został adaptowany na szkołę podstawową specjalną.
Na północnym skraju jeziora Kozy znajdował się niegdyś grobowiec rodziny von Knebel-Doberitz. Został on jednak zniszczony w latach siedemdziesiątych. Przed dwoma laty, udało się go odszukać i kamień nagrobny z wyrytą biblijną sentencją „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." decyzją dyrekcji ośrodka wychowawczego został ustawiony na postumencie na dziedzińcu dawnego pałacu i stanowi wyeksponowaną pamiątkę po dawnym grobowcu.
Pałac w Bobrowie ma też swą białą damę, która nocą pojawia się na koniu pośród wysokich świerków. Pałacowa pani jeździ czasem powozem zaprzężonym w cztery białe rumaki (nasuwają mi się obrazy złej królowej z filmu Opowieści z Narnii). Kiedy zjawa przekracza skrzyżowanie dróg, nie sposób przez kilka godzin przejechać przez to samo miejsce, gdyż konie każdego powozu zatrzymują się jak wryte i nie chcą się ruszyć z miejsca, natomiast powożący ludzie popadają w dziwną apatię i odrętwienie.

 
 


  


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 26