Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KÓRNIK

Zamek w Kórniku
Lokalizacja: (POZ) woj. wielkopolskie, pow. poznański, gmina Kórnik

Zamek jest zaprojektowany w formie romantycznej rezydencji w stylu neogotyku angielskiego. Mury zamku zwieńczone są krenelażem, z wieżą od wschodu i basztami w narożach, wokół średniowieczne fosy i neogotycki most.
W elewacji południowej "indyjska" wystawa środkowa, elewacja zachodnia z neogotyckim gankiem i tarasem, elewacja wschodnia z nietynkowaną kolistą wieżą. Po bokach dziedzińca zamkowego  3 oficyny z XVIII w., wozownia, między parkiem a brzegiem jeziora zabudowania dawnego folwarku zwanego Prowentem.


 
Wnętrza zamku
Na parterze w części środkowej neogotycki hall z klatką schodową, a za nim kwadratowa tzw. Czarna Sala. W trakcie zachodnim usytuowano dwie, duże dekorowane sale mieszczące pokoje reprezentacyjne właściciela. Przy Sali Czarnej w wieży wschodniej powstała Sala Jadalna z plafonami przedstawiającymi herby rodów biorących udział w bitwie pod   Grunwaldem, a obok niej - Pokój Fundatorów. Układ piętra powtarza układ parteru. Ponad Jadalnią i Salą Czarną znajduje się Sala Mauretańska.
Wewnątrz zamku: intarsjowane posadzki z poł. XIX w., kilka rzeźbionych  odrzwi, sala Mauretańska nawiązująca do Dziedzińca Lwów z Alhambry, ze zbrojami, bronią polską i obcą, w pozostałych salach liczne obrazy malarzy polskich i obcych (m.in. Grottgera, Norblina, Bacciarellego, kopia Rubensa i znany portret Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej, kórnickiej Białej Damy, meble różnych stylów i epok, pamiątki historyczne i narodowe.


 

Park
Park (pow. 33,5 ha) - pierwotnie ogród włoski z XVI w., przekształcony w   XVIII w. w park francuski, po 1830 r. powiększony i zamieniony na arboretum z ok. 3000 gatunków i odmian drzew i krzewów europejskich,    azjatyckich (grusza wierzbolistna z Kaukazu) i amerykańskich (cypryśnik    błotny).


Jezioro Kórnickie
Jezioro jest atrakcyjne głównie dla wędkarzy i uprawiających sporty wodne. Bogate w różne gatunki ryb, z kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Organizowane są na nim rejsy statkiem Biała Dama.


Prowent
Prowent – zabudowania folwarczne z XVIII i XIX w., znajdujące się 300 m na południe od zamku. W jednym z budynków przyszła na świat Wisława Szymborska.

Kościół parafialny w Kórniku
Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych – gotycki kościół z neogotycką fasadą wzniesiony ok. 1437 roku, ufundowany przez ród Górków. Murowany z cegły, otoczony murem z dwoma dzwonnicami.

Ratusz w Kórniku
Ratusz zbudowany w stylu neobarokowy w XIX wieku, murowany, odbudowany po pożarze i całkowitym spaleniu w 1909 roku, dwukondygnacyjny z używanym poddaszem. Na mansardowym dachu wieżyczka zwieńczona hełmem z iglicą. 
Rok 2017 - przejazdem :)

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2010, lipiec 2017
Ilość zdjęć: 131