Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ROGALIN

Pałac w Rogaline
Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. poznański, gmina Mosina

Pałac w Rogalinie wybudował Kazimierz Raczyński. Zaczął go budować w latach 1768-76. Z początku rodzinna rezydencja miała znajdować się w Białoślawie nad Notecią, ale zakupiona w 1768 r. wieś urzekła Kazimierza tak, że właśnie tu postanowił wybudować pałac. Wieś znajdowała się też wystarczająco blisko Poznania, aby można było uczestniczyć w życiu politycznym kraju.
Prace budowlane trwały aż do 1815r. Kontynuowane były przez Filipa Raczyńskiego, który był kuzynem, a zarazem zięciem Kazimierza, a zakończone zostały przez Edwarda. Pierwotny projekt barokowy był prawdopodobnie dziełem Jana Fryderyka Knobla, jednak wkrótce okazało się, że jest on niemodny, dlatego przy pomocy znanych warszawskich architektów Jana Christiana Kamsetzera i Dominika Merliniego przystąpiono do modernizacji pałacu. Główny korpus z lat 1774-76 przeprojektowano w stylu klasycystycznym i połączono dwoma ćwierćkolistymi galeriami projektu Antonio Paladiego z bocznymi oficynami. Zwieńczają go od frontu dwa trzyosiowe ryzality oraz pięcioosiowy ryzalit w części środkowej, ozdobiony naczółkiem z herbem Nałęcz i nakryty trzykrotnie łamanym dachem mansardowym z podobizną rzymskiego tarczownika na szczycie. Wnętrze podzielone zostało na dwie części – mieszkalny parter i reprezentacyjne piętro, na którym znajdowała się sala balowa. Przed pałacem powstał dziedziniec honorowy, który pierwotnie był brukowany i zamknięty ogrodzeniem z filarami zdobionymi rzeźbami. Przed nim założono dwa dziedzińce poprzedzające – jeden gospodarczy z wozownią i stajnią, zamknięty kratą i bramą oraz drugi między domami służby i oficjalistów dworskich. W 1820r. wybudowano przy dziedzińcu honorowym ujeżdżalnię. W ten oto sposób powstało regularne założenie pałacowo-ogrodowe.


Więcej na: rogalin.orgWnętrze pałacu
Ekspozycja wnętrz w skrzydle południowym odwołuje się do kolejnych epok w dziejach pałacu i historii rodu Raczyńskich, prezentując ciekawy zespół obrazów, rzemiosła artystycznego i mebli. Szczególnym miejscem jest znajdujący się w skrzydle północnym Gabinet Edwarda hr. Raczyńskiego, który jest wierną rekonstrukcją pokoju w londyńskim mieszkaniu przy 8 Lennox Garden, gdzie Prezydent RP na Uchodźstwie spędził ostatnie 26 lat swojego życia.

 Galeria obrazów 
Wśród licznych zgromadzonych tu obrazów można zobaczyć prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Juliusz Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche, Claude Monet.  
Powozownia 
Budynki stajni i powozowni powstały w 1776 r.; obecny klasycystyczny kształt uzyskały podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX w. Prezentowany w powozowni zespół pojazdów konnych, spełniający w wiejskiej  rezydencji  różnorodne  funkcje , pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej. Większość z nich powstała w wytwórniach wielkopolskich.

  
Park 
Park w stylu francusko-holenderskim, przechodzący w park krajobrazowy angielski obejmujący skupisko starych dębów.  Najstarsze dęby liczą 500-700 lat. W ogrodzie francuskim rosną tuje, szpalery lip przyciętych do kształtu kuli oraz tzw. gabinety utworzone z rzędów przyciętych grabów.
    
 

 
 
 
 


 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
Mauzoleum Raczyńskich 
W południowo-wschodnim krańcu zespołu pałacowego wznosi się  dwukondygnacyjna kaplica dworska z mauzoleum rodzinnym Raczyńskich, w którym spoczywa m.in. ciało hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, który w latach 1979-1986 był prezydentem RP na uchodźstwie.
Zbudowano ja na styl rzymskiej świątyni Maison Carree w Nimes.

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 104