Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STRADOMIA NOWA

http://majkad.blogspot.com/2014/09/stradomia-nowa.htmlPałac
w Stradomii Nowej

Pałac w Stradomii Nowej
Lokalizacja: (DOL) woj. dolnośląskie, pow. oleśnicki, gmina Dziadowa Kłoda

Pałac powstał w 1800 r., a w 1913 r. zyskał swój ostateczny wygląd. Stoi na ponad 3,5-hektarowej działce z parkiem w stylu angielskim. Powierzchnia użytkowa pałacu to około 660 m kw.
Pałac murowany z cegły, otynkowany, postawiony na rzucie prostokąta o wymiarach 30 m na 18 m, całkowicie podpiwniczony, dwukondygnacyjny, gospodarczym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem. Wejście główne jest zlokalizowane w centralnej części budynku poprzedza czterokolumnowy portyk wgłębny. Prowadzi do ganku reprezentacyjnymi schodami. Po bokach dwa niewielkie parterowe aneksy. W elewacji ogrodowej centralny półowalny ryzalit. Elewacje budynku są bogato zdobione oryginalnie zachowanymi i licznymi dekoracyjnymi elementami i detalami architektonicznymi. Przyziemie oraz naroża budynku boniowane, aneksy oraz frontowy ryzalit dzielone pilastrami, tylny ryzalit dzielony boniowanymi lizenami. Okna w prostokątnych opaskach. Dwupasowy architraw pełni funkcję gzymsu między kondygnacjami, gzyms wieńczący wsparty jest na konsolkach. Układ wnętrz w większej części przekształcony, na osi budynku sień, a za nią salon owalny. W owalnym salonie pałacu zachowała się oryginalna, drewniana ozdobna boazeria i dwie nisze o ścianach pokrytych polichromią. Na suficie pozostała sztukateria w formie bogato zdobionej rozety sufitowej i fasety. Na parterze obok owalnego salonu znajdują się pomieszczenia, które zostały wydzielone po wojnie, ale można dopatrzyć się tam pierwotnego układu funkcjonalno- komunikacyjnego. Większość pomieszczeń nakrywają żelbetowe stropy, zachowana jest jednak także część stropów na drewnianych belkach. Pierwotnie stropy ozdabiała dekoracja sztukatorska. Do pałacu prowadzi również boczne wejście od strony zachodniej. Na archiwalnych fotografiach widnieje w tym miejscu zegar słoneczny, który na podstawie zdjęć można odtworzyć.
W tym roku (2014) Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała zespół pałacowo-parkowy w Stradomii Nowej. Kupiło go Przedsiębiorstwo Produkcyjne Plus. Nowy właściciel planuje prowadzenie na terenie pałacu w Stradomii Nowej pensjonatu i ośrodka hipoterapii.


  

Folwark
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 17