Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PRZECŁAW

Zamek
w Przecławiu

Zamek w Przecławiu
Lokalizacja: woj. podkarpackie, pow. mielecki, gmina Przecław 

Zamek przecławski stoi na krańcu Płaskowyżu Tarnowskiego, tuż nad doliną Wisłoki. Z dwóch stron wzgórze otacza głęboki wąwóz z płynącym po jego dnie potokiem Słowik. Porośnięty małymi grupami drzew park odsłania fragmenty budowli, pozwalając już z oddali docenić jej urok i piękno usytuowania.
Zabytkowy korpus budowli jest jednopiętrowy, podpiwniczony, założony na planie prostokąta z szeregiem przybudówek. Swoją fasadą zwrócony jest w stronę północno - zachodnią. Główny korpus zamku ma około 28 metrów długości, 15 metrów szerokości i tyleż samo wysokości. Całość założenia obiega skromnie profilowany gzyms międzykondygnacyjny kryty dachówką.
Fasada frontowa, jak i elewacja południowo - wschodnia (ogrodowa), zwieńczona jest gzymsem z fryzem attyki o dekoracji złożonej z płytkich arkad o półkolistych łukach. Według reguł renesansu polskiego wysokie ściany attyki stanowią zewnętrzną konstrukcję i osłonę pogrążonego dachu. Poniżej pasa attyki widnieją sztukateryjne herby - na ścianie frontowej są to: Oksza, Habdank, Rogala i Trąby - na elewacji ogrodowej: Oksza, Pobóg, Półkozic i Orzeł Polski. Wspomniane elewacje posiadają okna w kształcie prostokątnym, dekorowane ostrołukowymi obramieniami z kwiatonem i ceramicznym rozetowaniem. 
Bardzo ciekawie prezentuje się ściana południowo - zachodnia. Przylega do niej parterowa przybudówka, nad którą znajduje się taras i loggia zwieńczona attyką. Arkady są profilowane, ostrołukowe, wsparte na filarach. Rozciąga się stąd piękny widok na przylegający park, w którym rośnie wiele starych i zabytkowych drzew. Naroże tejże ściany zdobi okrągła baszta, zwężająca się nieznacznie ku górze.
Wieża zamkowa założona na prostokącie jest dwupiętrowa, a jej naroża są oskarpowane. Imponująco wygląda siodłowy dach z dwiema iglicami po bokach. Na wysokości pierwszego piętra wieżę przedziela gzyms. Kondygnacja górna wieży jest wolnostojąca i pokryta bogatą dekoracją. Budowlę wieńczy fryz rombowy z czterolistnymi pogłębieniami oraz gzyms wsparty na profilowanych konsolkach połączonych altanami. Każda ściana wieży posiada po jednym oknie rozetowym z wpisanym weń czteroliściem, dodatkowo ściana frontowa wyposażona jest w duże ostrołukowe okno dwudzielne z ażurem w obramieniu zwieńczonym kwiatonem.
Obecnie w budynku pałacu znajduje się restauracja i hotel. Obiekt częściowo jest też udostępniony do zwiedzania.

Więcej na: zamekprzeclaw.pl
  
Wchodzimy do środka podziwiać wnętrze


  
Restauracja


  
Sala przed tarasem


  
Park i zieleń wokół pałacu
  
Domek myśliwski

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012
Ilość zdjęć: 315