Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁAŻANY

http://majkad.blogspot.com/2010/10/azany.html
Pałac
w Łażanach

Pałac w Łażanach
Lokalizacja: (DSW) woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Żarów

Pałac z końca XVI w. zbudowany na planie czworokąta a rozbudowany w końcu XVII w. na okazałą rezydencję z wewnętrznym dziedzińcem arkadowym, powstał na miejscu dawnego renesansowego zamku wodnego. Przebudowany w latach 30. XVIII w. na barokową siedzibę Zedlitzów i von Nostitzów. Uszkodzony w 1945 roku popadł w ruinę.
Budynek barokowy w ruinie, położony na wyspie i otaczała go niegdyś fosa z wodą. Bez dachu, zachowanych tylko kilka pomieszczeń ze sklepieniami kolebkowymi. Był murowany, założony wokół wewnętrznego dziedzińca na planie czworoboku. Elewacje były dzielone pilastrami, a całość przykrywał dwuspadowy dach. We wnętrzach zachowały się pozostałości portali renesansowych.
Park jest z pocz. XIX w., z pomnikowymi drzewami i ruinami pawilonu ogrodowego.Kościół filialny Bożego Ciała, wzniesiony ok. 1300 r., przebudowany w 1569 r., powiększony w XVIII w.. restaurowany w 1813 r. Orientowany, murowany, jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium, z wieżą od zachodu, zachował we wnętrzu barokowe wyposażenie z pocz. XVIII w., a na wieży dzwon w 1618 r. 
Cały teren przykościelny wraz z założonym na planie owalnym cmentarzem otacza mur (nieregularny kamień, złom skalny) o charakterze obronnym ze śladami otworów strzelniczych. Powstanie obronnego muru datowane jest na niespokojne lata wojny trzydziestoletniej 1618-48. W czerwcu 1641 r. od uderzenia pioruna zniszczony został dach i wieża świątyni, jednak stosunkowo szybko odbudowano kościół
 

Folwark
 
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015
Ilość zdjęć: 53