Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRZYŻOWA

Pałac
w Krzyżowej


Pałac w Krzyżowej
Lokalizacja: (DSW) woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Świdnica

W 1720 roku Sigimund von Zedlitz und Lepie kazał zbudować pałac na miejscu starego dworu. Kamienna budowla została wzniesiona na planie prostokąta. Posiada dwa piętra, piwnice i mieszkalne poddasze. Nad drzwiami wejściowymi znajdują się herby rodzin von Moltke oraz von Burt – poprzednich właścicieli majątku. Ród von Moltke znany był z przeciwstawiania się polityce Hitlera. W pałacowym parku odnaleźć można ich rodowy cmentarz i mauzoleum. Po wojnie obiekt został przejęty przez państwo, przekształcony w PGR i zaczął popadać w ruinę. 12 lipca 1989 roku w pałacu w Krzyżowej spotkali się szefowie rządów: niemieckiego i polskiego – Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki. W 1990 roku powołano do życia Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, mającą na celu integrację młodzieży z całego świata.
Pałac w Krzyżowej został wybudowany z kamienia, na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje, piwnice oraz mieszkalne poddasze. Wejście do pałacu prowadzi kamiennymi schodami z metalową balustradą. Nad drzwiami wejściowymi wiszą kartusze herbowe rodzin von Moltke i von Burt. Wewnątrz, na ścianach klatki schodowej zachowały się piękne freski z dekoracją roślinną. Przy pałacu znajduje się park założony w latach 1867 - 1892 przez feldmarszałka von Moltke, rodowy cmentarz i mauzoleum. Na terenie obiektu działa również restauracja.
Obecnie pałac został odbudowany i odrestaurowany staraniem Fundacji Krzyżowa. Prace budowlane i renowacyjne kosztowały 29 milionów marek. Odnowiono m.in. wspomniane już piękne freski z motywami roślinnymi, znajdujące się wewnątrz, na klatce schodowej. Utworzony został Dom Spotkań Młodzieży. Obecnie działa tu też hotel i restauracja.

Źródło: dolnyslask.org oraz dolnyslask.info.pl

Inne budynki
ParkRestauracja
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013
Ilość zdjęć: 139