Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

TRZEBINA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/trzebina.htmlZamek
w Trzebinie

Zamek w Trzebinie
Lokalizacja: (OPR) woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Lubrza

Zamek w Trzebinie został wybudowany ww 1600 roku przez rodzinę Wachtelów, a przekształcony w XIX w. Budynek późnorenesansowy, murowany z kamienia i cegły, otynkowany. Wzniesiony na rzucie prostokąta. Z nowszymi przybudówkami. Zachowane mury obwodowe oraz wysokie piwnice sklepione kolebkowo. Ponad ścianą zachodnią szczyt, rozdzielony gzymsami na trzy strefy, rozczłonkowany uproszczonymi pilastrami, wykreślony spływami z półkolistymi występami, zwieńczony postumentem z kulą. Od strony dziedzińca ganek drewniany ze słupami podpierającymi wydatny okap dachu. Dach namiotowy kryty dachówką, zwieńczony krzyżem bożogrobców. Mur obwodowy posiada renesansową attykę oraz dekorację sgraffitową, które zostały odnowione. Spalony w 1945 roku.
Obronny budynek bramny, tzw samborze - czyli pomieszczenie dla straży w bramie zamkowej - datowany jest na XVII w. A gdy zamek przebudowano w pałac pełnił rolę spichlerza. Posiadał trzy kondygnacje, wzniesiony na rzucie zbliżonym do kwadratu. Murowany i otynkowany.  Połączony pierwotnie z pałacem gankiem. Elewacja frontowa trójosiowa, z przejazdem umieszczonym niesymetrycznie, zamkniętym łukiem spłaszczonym. W przejeździe strop belkowany. Zniszczony został odnowiony. Po 1945r. część pałacu rozebrano, a zniszczona budowla popadała w ruinę. Spichlerz ocalał, bo służył za magazyn spółdzielni rolniczej. W 2009r dzięki dofinansowaniu dokonano renowacji budynku i zaadaptowano go na wielokulturową Izbę Regionalną. Dokonano też renowacji zamkowego muru. Z dawnego zamku, późniejszego pałacu niewiele zostało, ale warto będąc w okolicy zajechać do Trzebiny i zobaczyć ruinę i obok to, co udało się odnowić.
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 45