Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ORNONTOWICE

Pałac
Hagenscheidtów
w Ornontowicach

Pałac Hagenscheidtów w Ornontowicach
Lokalizacja: (SMI) woj. śląskie, pow. mikołowski, gmina Ornontowice

Pałac Hegenscheidtów – pałac położony w Ornontowicach. Neorenesansowy pałac, wybudowany według projektu berlińskiego architekta Hugona Hartunga, pochodzi z końca XIX wieku. Obiekt posiada cechy stylu neorenesansu północnego i eklektyzmu. Taki wygląd został mu nadany po przebudowie pod koniec XIX wieku, gdy jego właścicielami byli Otto i jego syn Klaus Hegenscheidtowie. Do II wojny światowej był siedzibą tego rodu, który od Towarzystwa Akcyjnego Przemysłu Węglowego i Kolei kupił Ornontowice wraz z folwarkami w Dębieńsku Starym i Dębieńsku Wielkim. Pałac w formie dwupiętrowego murowanego gmachu na wysokim cokole posiada wielospadowy dach (kryty dachówką ceramiczną), arkadowe podcienia, uskokowe gzymsy oraz portal w półokrągłym kształcie. Po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła rolnicza oraz internat. W 1998 roku pałac od gminy kupiło Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum z upustem prawie pół mln zł – Colloseum zapewniało, że ma zgodę na utworzenie filii szkoły wyższej. Ta nigdy nie powstała. W 2003 roku pieczę nad pałacem przejął syndyk. Od 2005 roku pałac stanowi własność prywatą.

Więcej na: wikipedia.pl


Niestety pałac nie jest udostępniany do zwiedzania a na bramie pałacu, jak widać na niżej zamieszczonych zdjęciach, wisi tabliczka "zakaz fotografowania". Pałac jest prawdopodobnie piękny, czego niestety nie mogłam stwierdzić bo pałac należy do właścicieli, którzy pozwalają obejrzeć pałac tylko zza płotu. Takich właścicieli niestety w Polsce jest kilku i nigdy ich nie zrozumiem dlaczego nie potrafią dzielić się ich pięknem z innymi!!!Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2012
Ilość zdjęć: 6