Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 24


http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-24.html
Pałac
Mańkowskich
w Krakowie

Pałac Mańkowskich w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Topolowa 5

Pałac Mańkowskich w Krakowie to neoklasycystyczny pałac położony przy ulicy Topolowej 5.
Wzniesiony został w latach 1901–1903 według projektu Józefa Sowińskiego i Władysława Kaczmarskiego dla dr Leona Mańkowskiego – indianisty i wykładowcy sanskrytu. Przy budowie z architektami współpracował historyk sztuki Emanuel Świeykowski. Pałac ma fasadę z kolumnowym portykiem i dach mansardowy; otoczony jest sporym ogrodem. Pierwotna dekoracja wnętrz (sztukaterie i polichromie) nawiązywała do klasycyzmu. Na frontonie od strony południowej widnieje herb Mańkowskich – Prawdzic.
Po II wojnie światowej pałac był siedzibą wojewodów krakowskich; w latach 1950–1990 mieścił Muzeum Lenina. W rezultacie adaptacji budynku dla potrzeb wystawienniczych zniszczono sztukaterie, polichromie i prawie wszystkie marmurowe kominki, ponadto pałac przeorientowano, dostawiając do północnej elewacji wielkoporządkowy portyk. W dachu utworzono lukarny i zmieniono ogród.
W latach 70. pałac przeszedł remont konserwatorski.
Decyzją prezydenta miasta z 28 lutego 1990 roku Muzeum Lenina przestało istnieć; rok później pałac zwrócono prawowitemu właścicielowi. Obecnie jest siedzibą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Więcej na: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 20