Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

Zamek Grodno w Zagórzu Sląskim 
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gmina Walim 

Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej nad Jeziorem Bystrzyckim. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku.
Zbudowany jest z kamienia, na planie nieregularnym, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry. Składa się z najstarszej części - zamku górnego i powstałego podczas rozbudowy w XVI w. zamku dolnego z budynkami gospodarczymi i wyjątkowym budynkiem bramnym ozdobionym dekoracją sgraffitową przedstawiającą stojące na tylnych łapach lwy. Na zamku górnym znajduje się wysoka wieża, budynki mieszkalne i mały dziedziniec ze średniowieczną cysterną na wodę. Wieża jest obecnie udostępniona dla turystów, którzy mogą nasycić wzrok widokiem na okolicę, a w szczególności dolinę Bystrzycy. Wewnątrz zobaczyć można piękne portale, jedną urządzoną komnatę i ekspozycje poświęcone dawnej sztuce oblężniczej i krzyżom pokutnym. Na zamku dolnym znajdują się dwa dziedzińce. Można tam zobaczyć m.in. studnię, kilkusetletnią lipę sądową (odbywały się pod nią sądy nad poddanymi) i armatę. Oprócz wieży, obronność zamkowi zapewniały wzmocnione szkarpami mury obwodowe z 9 bastejami.
Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów.
Zamek zmieniał swoich właścicieli i charakter na przełomie dziejów. Ostatecznie zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, został zakupiony i zabezpieczony przez pastora J.G.Buschinga, który wprowadził jednak znaczne zmiany w architekturze zamku. Kolejne przebudowy miały miejsce w drugiej połowie XIX w. i przyniosły one kolejne zmiany w stosunku do pierwotnych zabudowań. W 1904 r. zabezpieczono sgraffita, a w częściowych już ruinach urządzono schronisko z gospodą. Kolejne prace konserwacyjne to lata 1958 - 1959 oraz rok 1975. W wyniku działań wojennych zamek nie uległ zniszczeniom. Jedynie dewastacji uległy zbiory muzeum. Po wojnie opiekę nad zamkiem Grodno powierzono wałbrzyskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które formalnie zaczęło działać w początkach 1947 r . Po utworzeniu w 1950 Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego zamek Grodno przeszedł pod zarząd Oddziału PTTK w Wałbrzychu. Od 1951 do chwili obecnej trwają w nim prace konserwatorskie. Dzięki dobrej współpracy z muzeami w Wałbrzychu i Wrocławiu otwarto Regionalne Muzeum PTTK Zamek "GRODNO". Zamek również pełni funkcję schroniska młodzieżowego.

Więcej na: www.grodnozamek.pl 

 


Widok na zamek podczas przejazdu we wrześniu 2018 roku
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011, wrzesień 2018 
Ilość zdjęć: