Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

TARNOBRZEG-MOKRZYSZÓW

Pałac w Tarnobrzegu-Mokrzyszów
Lokalizacja: woj. podkarpackie, miasto na prawach powiatu

Zespół pałacowy z 2 poł. XIX w. Pałac zbudowany w 1893 roku dla Antoniego Teodora Schindlera. Wyremontowany w latach 1980-1988.
Od 1905 roku własność Zofii z Potockich Tarnowskiej. Od 1916 roku Zakład Wychowawczy dla Sierot Wojennych. Po 1948 roku był tu Dom Dziecka i Pogotowie Opiekuńcze.
Budynek w stylu neogotyku angielskiego, wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy, z ryzalitami i wieżyczką oraz tarasem ogrodowym. Wieża trójkondygnacyjna nakryta dachem czterospadowym i hełmem. We wschodniej elewacji taras z szerokimi schodami. Ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami i wieloboczna baszta nakryta ostrosłupowym hełmem. Elewacje dzielą poziomo pasy gzymsów kordonowych, okna o niejednolitym wykroju, zdobione ramową dekoracją. Dachy strome, kryte blachą i dachówką ceramiczną.
Wnętrze podzielone jest przez sień umiejscowioną na dłuższej osi budynku. Zachowały się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz główna klatka schodowa, wraz z częścią kasetonów i boazerii w hallu. Klatka schodowa posiada neogotyckie krzyżowo-żebrowe sklepienia. Obecnie mieści się tam Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Wokół pałacu znajdują się pozostałości parku z XIX w.


Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 24