Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

CECENOWO

Pałac w Cecenowie
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Główczyce

Cecenowo wzmiankowane było już w 1229 roku. W 1232 r. otrzymał je jako nadanie księcia gdańskiego Świętopełka klasztor norbertanek w Żukowie. Inne źródła podają, że pierwsza wzmianka o Cecenowie pochodzi z 1249 roku i to wtedy książę Świętopełek nadał osadę klasztorowi norbertanek w Żukowie.
W 1510 wieś została odkupiona od klasztoru przez Ewalda von Massow. Po wygaśnięciu rodu w linii męskiej Cecenowo powróciło do klasztoru. Rok później, po protestach rodziny, konwent klasztoru potwierdził sprzedaż i dobra powróciły do rodu von Massow. W 1777 roku majątek został odsprzedany Moritzowi von Weiher (Weyer, Wejherom) z Janowic za  22 tys. talarów (inne źródła: 30 tys. talarów). Ci z kolei  w 1795 roku sprzedali dobra za 40 tys. talarów Casprowi Wilhelmowi von Zitzewitz. Inne źródła podają, iż Cecenowo pod koniec XVIII w. przeszło w ręce Caspra Wilhelma von Zitzewitz, ponieważ wniosła je jako wiano poślubiona przez Caspra Dorota, córka Christiana Beniamina Heringa ze Słupska. Ostatnim przedwojennym właścicielem Cecenowa był Wilhelm Zygfryd Otto Marcin von Zitzewitz (dokładnie od 1918 roku). 
Rezydencja składa się z trzech części: budynku dworku zbudowanego w latach 1812-1814, pałacu wybudowanego w latach 1864-1889 oraz ich łącznika.
Dworek – murowany parterowy budynek w stylu klasycystycznym, z użytkowym poddaszem, kryty mansardowym dachem z lukarnami. Posadowiony jest na planie prostokąta. Nad głównym wejściem znajduje się portal z katuszem herbowym rodu von Zitzewitz. Pałac – murowany budynek w stylu eklektycznym, stylizowany na zamek, na elewacji liczne zdobienia. Budynek dwukondygnacyjny, kryty naczółkowym  dachem. Posadowiony jest na planie prostokąta. W zachodniej części frontowej elewacji wybudowano czterokondygnacyjną wieżę krytą płaskim dachem. Łącznik – dwukondygnacyjny obiekt stylowo związany z pałacem, zbudowany na rzucie prostokąta. Od strony ogrodowej łącznik wystaje ponad linię zabudowy. Dopełnieniem kompleksu są roślinne partery ozdobne przylegające do budynku zarówno od strony elewacji frontowej jak i elewacji parkowej. Od strony frontowej partery ograniczone są szpalerowymi nasadzeniami kasztanowca.
Do dnia dzisiejszego zachowały się częściowo historyczne zabudowania folwarczne. Po lewej stronie alei dojazdowej znajduje się dwuczłonowa ceglana stodoła. Stycznie z budynkiem dworku posadowiono jeden z budynków mieszkalnym. Jest to obiekt parterowy z użytkowym poddaszem, kryty naczółkowym dachem. W budynku tym mieszkała najprawdopodobniej służba. Na środku dziedzińca folwarcznego znajduje się kolejny budynek mieszkalny o architekturze analogicznej jak przydworcowy budynek mieszkalny. Jest to obiekt parterowy z użytkowym poddaszem. We wschodniej części folwarku zachowały się dwa obiekty inwentarskie oraz posadzki i fundamenty po innych obiektach inwentarskich. Jeden z budynkow, najprawdopodobniej stodoła, posadowiony został na rzucie prostokąta. Budynek kryty jest dwuspadowym dachem, ściany tynkowane w kolorze białym. Drugi z budynków, najprawdopodobniej obora, posadowiony jest również jest na rzucie prostokąta. Budynek dwukondygnacyjny, kryty jest dwuspadowym dachem, ściany tynkowane w kolorze białym na wysokości przyziemia, deskowane na wysokości piętra.
W otoczeniu pałacu zachował się park z licznymi przykładami drzew pomnikowych, między innymi jodły, tulipanowca amerykańskiego (obumarły), jesionu, buka i klonu. 
Pałacem opiekuje się obecnie Pan mieszkający na terenie majątku. Był on niegdyś również kierownikiem gorzelni w Zdrzewnie.  Bardzo ubolewa nad obecnym stanem obiektu. Pałac z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Właścicielem jest Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe Bekas Sp. z o.o. ze Starogardu Gdańskiego. 

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 15