Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 01

Belweder Pałac klasycystyczny w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Belwederska 52

Klasycystyczny pałac znany głównie jako dawna siedziba władz państwowych.
Zbudowany w XVII wieku, od połowy XVIII wieku stanowił własność Stanisława Augusta Poniatowskiego, który założył tutaj manufakturę fajansów. Obecny Pałac powstał w wyniku przebudowy XVII-wiecznej willi w latach 1818-1822, według projektu Jakuba Kubickiego.
Podczas I wojny światowej mieszkał tutaj generał-gubernator warszawski Hans Hartwig von Besler. Pałac został przejęty przez patrol żandarmerii pod dowództwem chorążego Teofila Neya w listopadzie 1918 roku. Do 1926 roku był siedzibą Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej. W latach 1926-1935 w pałacu urzędował minister spraw wojskowych Józef Piłsudski. W latach 1939-1945 niemiecki gubernator Warszawy Ludwig Fischer, a następnie od 1945 roku Bolesław Bierut. Do 1994 roku pałac był siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Obecnie Belweder jest wykorzystywany do celów reprezentacyjnych, uroczystości o charakterze wojskowym oraz spotkań dyplomatycznych władz państwa z przywódcami zagranicznymi.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 15