Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SIEWIERZ

Zamek
w Siewierzu

Zamek w Siewierzu 
Lokalizacja: (SBE) woj. śląskie, pow. będziński, gmina Siewierz

Całkiem nieźle zachowane ruiny zamku książęcego, będącego następnie siedzibą biskupów krakowskich jako książąt siewierskich. Obecnie po pracach renowacyjnych jest otwarty do zwiedzania. Zamek stanowi obecnie tzw. trwałą ruinę z zachowanym pełnym obwodem murów, wieżą bramną i barbakanem. Przez ostatnie lata, systematycznie prowadzono intensywne prace remontowo-konserwatorskie, które nie tylko znacznie ograniczyły dalszą dewastację obiektu, ale także przywróciły mu część dawnego uroku. Powstała między innymi platforma widokowa wraz ze schodami w wieży bramnej zamku. Zrekonstruowano działający drewniany most zwodzony wraz z kładką dla pieszych. Zamek i zielone tereny wokół stały się centrum kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjnym. Organizowane są tu imprezy o szerokim zasięgu, m.in.: połączona z konferencją naukową wielka inscenizacja 720-lecia bitwy pod Siewierzem, multimedialne widowisko teatralne „Komnata Natchnień” i jej kontynuacje, happening historyczny wykorzystujący cyfrowe technologie „Multimedialna podróż w czasie na zamku w Siewierzu”, koncerty gwiazd muzyki i wiele innych. Rozbudowywana jest również baza sportowo-rekreacyjna. Zamek posiada również profesjonalną iluminację. 

Po raz pierwszy na zamku w Siewierzu byliśmy w 2011 roku ale niestety nie dane nam było go zobaczyć wewnątrz. W sierpniu 2016 roku los się do nas uśmiechnął i, co prawda w deszczową pogodę, nareszcie mogliśmy go zwiedzić. I nie zawiedliśmy się. To co zobaczyliśmy zaskoczyło nas pozytywnie. Ruiny zamku zostały odrestaurowane i doskonale zakonserwowane. Zachwyciły nas swoim monumentalnym wyglądem. Według opisu autora książki "Dzieje zamku w Siewierzu" Pana Artura Roka, którego osobiście poznaliśmy jako przewodnika po zamku, ruiny siewierskiego zamku należą do jednych z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w skali regionu i Polski. We wspomnianej przez nas książce Pan Artur opisuje szczegółowo losy jakie spotkały zamek i opisuje jego szczegółowe dzieje. Książka jest dostępna np. tutaj, polecamy jej lekturę:

https://w.bibliotece.pl/1287123/Dzieje+zamku+w+Siewierzu

Z platformy widokowej, która znajduje się na wieży zamkowej rozpościera się wspaniały widok na miasto Siewierz i jego okolice. Wokół zamku znajduje się fosa obronna i chociaż jest ona teraz pozbawiona wody to i tak można sobie wyobrazić jak wyglądała niegdyś. Jedno czego będziemy żałować to tego, że nie udało nam się zobaczyć pokazu podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego łączącego brzegi fosy. Jest to jednak wspaniały pretekst ku temu by jeszcze raz zawitać na siewierski zamek.
W tym miejscu pragniemy podziękować Panu Arturowi Rok za przemiłe spotkanie i profesjonalny opis budowy zamku oraz przybliżenie dziejów zamku jak i za prezent w postaci jego książki.
Dziękujemy również Panu Marianowi Nowickiemu Prezesowi Zarządu Fundacji "Zamek Siewierski" za równie miłą gościnę na zamku.
Życzymy sobie i innym turystom aby tak zawsze byli traktowani podczas zwiedzania polskich zabytków, tak jak tutaj na zamku w Siewierzu. Dziękujemy.
Nadmienimy, że wejście na zamek dla zwiedzających jest bezpłatny.
  


Rok 2011Rok 2016Wejście na wieżę


Widoki z wieżyPiwnicaRuiny zamku

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011, sierpień 2016
Ilość zdjęć: 162