Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

CHROBERZ

Pałac Wielopolskich w Chrobrzu
Lokalizacja: (TPI) woj. świętokrzyskie, pow. pińczowski, gmina Złota

W roku 1859 ukończono budowę obecnego pałacu, którego fundatorem był XIII ordynat, a VI z rodu Wielopolskich, margrabia Aleksander Wielopolski (1803 - 1877). Późnoklasycystyczny pałac zaprojektowany przez Henryka Marconiego powstał głównie po to, aby pomieścić obszerny księgozbiór ordynacji oraz kolekcję przejętą od Konstantego Świdzińskiego, przyjaciela margrabiego.
Ryzalit na poziomie parteru tworzy czterokolumnowy ganek z wejściem do pałacu, a na poziomie pierwszego piętra taras. Wieńczy go attyka z czterema posągami klasycystycznymi (Germanik, Ceres, Minerwa i Achilles) wykonanymi przez warszawskiego rzeźbiarza Andrzeja Pruszyńskiego. W przyłuczach portalu pierwszego pietra znajdują się dwa kartusze z herbami, z lewej - Półkozic (Świdzińskich), z prawej - Jastrzębiec (Myszkowskich). Od strony ogrodu zwieńczenie z herbem Wielopolskich - Starykoń.
Prawa strona pałacu służyła do przyjmowania gości. W dawnej sali myśliwskiej - bawialni - obecnie Galerii Regionalnej - zachowały się cztery medaliony portretowe z wizerunkami kolejnych właścicieli pałacu, wykonane przez Andrzeja Pruszyńskiego. Przy sali znajduje się dawna kaplica pałacowa wykonana na planie koła.

Więcej 
opisu na: palac.chroberz.info

 
 
  
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 51