Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOPASZEWO

Pałac Chłapowskich w Kopaszewie
Lokalizacja: (PKS) woj. wielkopolskie, pow. kościański, gmina Krzywiń

Klasycystyczny pałac w Kopaszewie wybudował w latach 1800-01 Ludwik Drogosław Skórzewski. Jest to piętrowy budynek założony na planie prostokąta, z elewacją frontową zwieńczoną czterokolumnowym portykiem. Kryty dachem dwuspadowym z naczółkami.
Po lewej stronie pałacu stoi późnobarokowa kaplica wzniesiona w 1794 roku. W 1882 roku dobudowano przybudówkę z klatką schodową. Odbudowany po pożarze w 1892 roku z wyjątkiem drugiego piętra i przebudowany w latach 1921-23. Całość jest otoczona angielskim parkiem krajobrazowym.
W 1844 roku majątek kupił generał Dezydery Chłapowski dla córki Zofii, a po jej samobójczej śmierci gospodarzył w majątku syn generała, Kazimierz. W rękach rodziny Chłapowskich wieś pozostawała do 1939 roku. W sierpniu 1831 roku, jako gość Skórzewskich przebywał w pałacu Adam Mickiewicz, a w 1868 roku była tu Helena Modrzejewska, żona Karola Chłapowskiego.
Kopaszewo jest położone 12 km na południowy-wschód od Kościana przy drodze nr.308 do Jerki. Do pałacu należy zjechać w prawo z głównej drogi, do centrum wsi
. 

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 32