Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 07


http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-07.html
Pałac
Czarkowskich
w Krakowie

Pałac Czarkowskich w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Straszewskiego 20

Pałac Czarkowskich w Krakowie zbudowano w 1878 r., zaprojektowany został przez Maksymiliana Nitscha, dawniej tzw. Pałac Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego).
Pałacyk Czarkowskich wzniesiony został w stylu neorenesansowym, o wystroju przypominającym malowniczą włoską willę. Znajdujemy tu liczne kolumienki, wnęki na rzeźby, ozdobne gzymsy, bogate obramienia okien, balkoniki, okienka i inne starannie wykonane detale architektoniczne. Dobrze oświetlone światłem dziennym wnętrza wykazują dużą dbałość o szczegóły, są funkcjonalne i estetyczne. Projektowano je z myślą o wygodzie mieszkańców. Całość charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym. Powstanie tej rezydencji stanowiło realizację szerszej koncepcji urbanistycznej, której rodowód sięga lat trzydziestych XIX wieku. Polegała ona na wytyczeniu obwodnicy wokół nowo założonych Plant i wybudowaniu po zewnętrznej stronie tej obwodnicy szeregu willi i pałacyków. Było to odbicie francuskich i angielskich zasad wznoszenia miast sprzyjających pogłębieniu związków człowieka z przyrodą. W Krakowie środowisko przyrodnicze reprezentować miały Plantacje Miejskie. W związku z tym założeniem, pałac Czarkowskich został ściśle powiązany kompozycyjnie z jednym z "ogrodów" plantowych. Gruntownego odnowienia obiektu dokonano w l. 1970-1977.

Źródło: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 16