Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KIERNOZIA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/kiernozia.htmlPałac
Łączyńskich
w Kiernozi

Pałac Łączyńskich w Kiernozi
Lokalizacja: (ELC) woj. łódzkie, pow. łowicki, gmina Kiernozia

Pałac został wybudowany w II ćwierci XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym był w posiadaniu rodziny Hetlingerów. W latach 90 tych zabytek przeszedł gruntowny remont. Sama miejscowość była wzmiankowana już w XV wieku.
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, o regularnej bryle, z dwiema nowymi przybudówkami znajdującymi się od południa. Piętrowy, wysoko podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacje wzdłużne 5 osiowe. Na elewacji frontowej 3 osiowy, lekko wysunięty przed lico elewacji ryzalit wieńczony trójkątnym szczytem i poprzedzony schodami tarasowymi. W ryzalicie w partii parteru 3 otwory drzwiowe osadzone w niszach zamkniętych półkoliście. W obrębie zwieńczeń umieszczono dekoracje w formie rzeźbionych supraport figuralnych. Wystrój elewacji ograniczony do opasek okiennych, prostych naczółków nadokiennych czy gzymsów koronujących wspartych na kroksztynach. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią na parterze i klatką schodową prowadzącą do hallu na piętrze. Wokół hallu rozmieszczono pomieszczenia partii piętra. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.
Pozostałości po parku założenia regularnego. Na północ i wschód od pałacu pozostałości po parku krajobrazowym założonym w II połowie XIX wieku.

Więcej na: polskiezabytki.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 51