Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 36

Pałac Przeździeckich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Foksal 6

Pałac Przeździeckich (znany też jako Pałacyk MSZ) – mieści w Warszawie w dzielnicy Śródmieście.
Jego pierwszym właścicielem był Konstanty Przeździecki. Pałac zbudowano według projektu Marcelego Berenta w latach 1878-1879 jako nieregularna budowla z stylu neorenesansowym z tarasami. Rozbudowany w latach 1891-1892 o pawilon według projektu Józefa Hussa.
Znajdowała się w nim m.in. biblioteka, w której mieściły się cenne zbiory literatury kolekcjonowane od kilku pokoleń tejże rodziny. Wkrótce przerodziła się w Bibliotekę Ordynacji Przeździeckich i mieściła ok. 30 tys. tomów, 330 rękopisów, 350 atlasów, 340 pergaminów i 430 dyplomów. Biblioteka ta była dostępna dla publiczności do wybuchu II wojny światowej.
W pierwszych dniach września 1939 pałac spalił się od bomb, a wraz z nim duża część zbiorów. Odbudowany w latach 1951-1953 według projektu Wojciecha Onitscha i Mariana Sulikowskiego, bez zachowania pierwotnego stylu.
W latach 90. swoją siedzibę w pałacu miał Klub Dyplomatyczny MSZ. Obecnie jest najbardziej reprezentacyjnym spośród trzech budynków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To tu odbywają wszystkie oficjalne przyjęcia i inne uroczystości organizowane przez MSZ.
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 7