Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SIEMCZYNO

Pałac w Siemczynie
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie, pow. drawski, gmina Czaplinek

Pałac znajduje się we wsi Siemczyno położonej w połowie drogi między miasteczkami Złocieniec i Czaplinek na Pojezierzu Drawskim w województwie zachodniopomorskim. Pałac leży w centrum wsi, przylega do niego zabytkowy Park Dworski ze stawami. W obrębie kompleksu pałacowego znajdują się liczne zabudowania folwarczne. Trochę dalej zaczynają się malownicze pola i lasy należące do dawnego majątku, którego centrum stanowił Pałac.
Pałac w Siemczynie – piękny i okazały, zbudowany w klasycystycznym stylu budynek powstał w latach 1722- 1726 wraz z pięknym, stylowym parkiem z epoki oraz przypałacowym folwarkiem. Zbudowany przez Henninga Bernda von Goltz podczas swojej trzystuletniej historii przechodził kilka razy do rąk różnych właścicieli. Między innymi Heinricha von Arnim, Pani Puttkaner, Adolfa Marwitz, Eryka von Borcke oraz Hartwiga i Mashy von Bredow. Po II wojnie światowej stał się własnością Państwa Polskiego aż do roku 1999 kiedy to obecni właściciele Bogdan i Zdzisław Andziakowie odkupili go. Historia tego miejsca obfituje we wzloty i upadki. Pałac i folwark wielokrotnie rozbudowywany, remontowany i modernizowany przetrwał epidemię dżumy, wojnę siedmioletnią w latach 1756-63, „krowią zarazę”, trzy rozbiory Polski, wojny napoleońskie i stacjonowanie Legionu Północnego w roku 1807, a także I i II wojnę światową. Wielokrotnie plądrowany i okupowany przez wojska różnych narodowości przetrwał dając świadectwo woli istnienia i wielkości ducha mieszkających, i pracujących tam ludzi. W pałacu na przestrzeni wieków na kwaterach, balach i wizytach gościli dostojnicy, wśród nich w 1745 r. wnuk wielkiego księcia elektora Hrabia Dietrich von Schwedt oraz książęta i wysocy oficerowie armii różnych narodowości – rosyjskiej, francuskiej, pruskiej.
Obecnie Pałac znowu rozkwita dawną świetnością pod troskliwym okiem nowych właścicieli. Życie tego miejsca rozwija się też kulturalnie i powiększa się infrastruktura. W Pałacu odbywają się okazjonalne spotkania i imprezy kulturalne. Odrestaurowane i wyremontowane budynki błyszczą nowym, jeszcze piękniejszym blaskiem. W obrębie kompleksu pałacowego znajdują się min. ok. 300 letni budynek pałacowy, zachowany w prawie nienaruszonym stanie, oczekujący na odrestaurowanie. Kompleks turystyczny, oraz konferencyjno-wypoczynkowy urządzony w odrestaurowanych i zmodernizowanych budynkach dawnych stajni i magazynów folwarku. Remiza strażacka z już zabytkowym samochodem strażackim marki Star. Inne budynki po dawnym gospodarstwie rolnym przewidziane w przyszłości do adaptacji na cele turystyczne.Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 53