Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SZCZEPANÓW

http://majkad.blogspot.com/2010/10/szczepanow.htmlPałac
w Szczepanowie

Pałac w Szczepanowie
Lokalizacja: (DSR) woj. dolnośląskie, pow. średzki, gmina Środa Śląska

Pałac zbudowany w latach 1690-1692 dla Franza Bautschnera von Schlenberga. - Zapewne w tym miejscu istniało wcześniejsze założenie. Pierwszy dwór mógł stać w Szczepanowie w XVI w., zaś liczni autorzy napomykają o przebudowie, która miała mieć miejsce pod koniec XVII w. W czasie wojny siedmioletniej dwór doznał poważnych uszkodzeń. W latach 1690-1692 został gruntownie przebudowany i w formie z tego okresu zachował się do dziś. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1768-1772, gdy zmieniono układ wnętrz oraz dodano w ryzalicie taras. W latach 40. XIX w. podwyższono wieże, dodano portyki kolumnowe, zlikwidowano dziedziniec wewnętrzny, stawiając na jego miejscu duży hall. Następna przebudowa nastąpiła na przełomie XIX i XX w., gdy udekorowano niektóre sale w stylu neobarokowym. W 1960 roku i 1975 roku pałac doczekał się remontu, w trakcie którego zlikwidowano sztukaterie, dachowe lukarny i obniżono wieże. - Na pocz. XIX w. właścicielem majątku był von Schweinitz. Obecnie pałac należy do AWRSP, która oddała go w dzierżawę.
Jest to budynek barokowy, wzniesiony na planie prostokąta z ryzalitem na osi, trzykondygnacyjny, na wysokim cokole. W narożach znajdują się dwie koliste baszty. Zachowały się: sala na piętrze z dekoracją stiukową, kamienna balustrada między pałacem a folwarkiem, wykonana z kamienia w stylu Martina Frantza, a pochodząca z lat 30. XVIII w.
Pałac jest częścią zespołu pałacowego i folwarcznego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, XVIII-XIX w., o powierzchni 126 ha, który założony został w stylu francuskim od strony frontowej pałacu, a angielskim od strony południowo-wschodniej;folwark, z drugiej połowy XIX w.: dom zarządcy; trzy oficyny mieszkalne; stajnia - spichlerz; trzy obory; stodoła (garaż, mieszkania);młyn; gorzelnia; ruiny pawilonu - herbaciarnia; ogrodzenie z bramami.

Źródło: polskiezabytki.pl

Folwark
Kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z lat 1864-67.


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 62