Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KROSNO 4

Pałac
Trzecieskich
w Krośnie

Pałac Trzecieskich w Krośnie
Lokalizacja: (RK) woj. podkarpackie, pow. miejski

Pałac Trzecieskich znajduje się w dzielnicy Polanka w Krośnie przy ul. ks. Popiełuszki. Pałac został wzniesiony w 1808 r. Historia pałacu, w którym dziś mieści się jeden z najbardziej eleganckich hoteli w Krośnie, a wcześniej dworu nierozerwalnie wiąże się z historią wsi Polanka. Pierwszym właścicielem wsi był niejaki Dierżko. W następnych latach wieś przechodziła na własność różnych rodów.
W 1803 roku Polankę kupuje Jan Michał Trzecieski herbu Strzemię. Wówczas w Polance stał stary, drewniany dwór, nie odpowiadający pozycji społecznej nabywców. Dlatego też, 
Nowi właściciele w 1808 roku, w miejsce starego drewnianego dworu, wznieśli murowany, piętrowy dwór. Był przestronny i wygodny. Założono też rozległy park krajobrazowy. W parku znajdowały się liczne altanki, z których można było podziwiać przepiękny widok na ruiny pobliskiego zamku w Odrzykoniu. 
Polanki nie ominęły tragiczne wydarzenia Rabacji Galicyjskiej. W roku 1846 miejscowi chłopi napadli na posiadłość Tytusa Trzecieskiego. W wyniku tego zdarzenia dwór został poważnie zniszczony, spalono także bezcenne rękopisy Wincentego Pola, który w tym czasie przebywał tam w gościnie. Historia dworu to przede wszystkim jednak historia początków światowego przemysłu naftowego. Tu w 1854r. Ignacy Łukasiewicz wraz z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą utworzyli pierwszą na świecie spółkę, w celu poszukiwania i wydobywania ropy naftowej. Spółka ta przetrwała do 1871 roku, przynosząc znaczące dochody. Na terenie posiadłości przeprowadzano też liczne eksperymenty związane z rafinacją ropy, doprowadzając  do wielokrotnych pożarów stawów. Tytus Trzecieski był człowiekiem wielce gościnnym, dlatego też po pożarze dworu Łukasiewicza zaproponował mu schronienie. 
W 1956 roku pałac przejęła Krośnieńska Huta Szkła, która prowadziła tam dom kultury oraz przedszkole. W 2006 roku Zespół Pałacowo- Parkowy został zakupiony przez prywatnego inwestora i dzięki wieloletniej pracy udało się go ocalić i przywrócić mu dawną świetność. Pałac otacza 4 ha parku.

Więcej na: wikipedia.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2018
Ilość zdjęć: 41