Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

NIEZNANICE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/nieznanice.htmlPałac
w Nieznanicach

Pałac w Nieznanicach
Lokalizacja: (SCZ) woj. śląskie, pow. częstochowski, gmina Kłomnice

Na terenie Nieznanic znajduje się zespół pałacowy z 1917 r. Jego właścicielem (według źródeł o majątku ziemskim w Nieznanicach) był w 1811 r. Marceli Gogolewski. W 1843 r. sprzedał on majątek niejakiemu Norbertowi Kończykowskiemu. Jednakże on wskutek złego gospodarowania w ciągu kilku miesięcy potrafił zadłużyć swoje dobra dlatego też w dniu 22 listopada 1846 r. doszło do licytacji, w wyniku której właścicielem został Sylwester Dembiński. Po nim z kolei dobra odziedziczyli jego synowie Edward, Teodor i Eustachiusz Dembińscy. Ci jednak również nie potrafili skutecznie zarządzać majątkiem, gdyż w 1876 r. ponownie doszło do licytacji publicznej w wyniku której właścicielką majątku stała się Maria Siekierska. Ona to odsprzedała go w 1878 r. Polakowi niemieckiego pochodzenia Leonowi Wünsche. Następnie jego syn Aureliusz w czasie I wojny światowej zbudował swoją nową siedzibę. W 1946 r. majątek przejął Skarb Państwa. Utworzono tu gospodarstwo rolne, które z czasem przekształciło się w Firmę „Hodowla Roślin Nieznanice”. W budynku pałacowym obok firmy mieściło się przedszkole, stołówka i świetlica. W 1995 r. ogłoszony został przetarg odnośnie sprzedaży w wyniku którego ziemie trafiły do Jerzego Ostrowskiego – przedstawiciela firmy TOLEX. Pałac miał służyć jako rezydencja mieszkalna. Jednakże w końcu kwietnia 1997 r. rezydencja została sprzedana kolejnym właścicielom. Po wydzieleniu działki 3,5 ha z budynkiem pałacowym i zabytkowym parkiem w 1997 r., obiekt nabyli nowi właściciele, którzy podjęli się realizacji projektu gruntowego remontu budynku, uporządkowania parku i zaadoptowania całości na działalność hotelarsko-turystyczną i gastronomiczną.
W pałacowym holu zachowały się pierwotne boazerie, balustrady; obok jest salon niebieski z kaflowym kominkiem, można tu zasiąść w wygodnych fotelach przy lampce wina. O odkryte na poddaszu belki pieczołowicie zadbano i wkomponowano w wystrój sali konferencyjnej. Zniszczone ściany w pokojach ratowano patynami.
Pałac o powierzchni 1200 m2, restaurowano pięć lat, a renowacja parku i budowa pawilonu zabrały 15 lat. Zwłaszcza park był zniszczony i zapuszczony, wymagał dużej pracy... W 1998 r. była już restauracja na parterze. Teraz są dwie sale restauracyjne. W przestronnym holu zachowały się przepiękne zabytkowe boazerie, balustrada wieńcząca schody z piętra na parter. W holu wisi także przepiękny 100-kilogramowy kryształowy żyrandol, który sięga z pierwszego piętra aż na parter, i chińskie meble. Zabytkowe są również okna w pałacu i zewnętrzne dekoracje pod nimi.
Wokół pałacu rozciąga się 3,5 hektarowy park ze stuletnimi drzewami i malowniczym stawem z nieodłączną w takich miejscach bardzo wiekową ogromną płaczącą wierzbą i rzadkimi gatunkami drzew. Park od wczesnych godzin rannych rozbrzmiewa śpiewami rzadkich gatunków ptaków.

Więcej na: wikipedia.pl oraz globtroter.info


Wewnątrz pałacu
Park przypałacowyUmieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 148