Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 01

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-01.html
Pałac
Chrzanowskich (Śliwińskich)
w Lublinie

Pałac Chrzanowskich (Śliwińskich) w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Chmielna 1

Stojąca na wysokiej skarpie nad Czechówką XIX-wieczna budowla nosi szatę architektury eklektycznej, w której łączą się cechy wielu stylów historycznych. Gmach przykryty jest wysokim, łamanym dachem mansardowym, zaś wejściowy portyk, czyli wysunięta część budynku, nawiązuje swa kolumnadą do klasycyzmu.
Pałac początkowo należał do Chrzanowskich. W 1895 roku nabył go Stanisław Śliwiński, właściciel dóbr w Antopolu, Sadurkach i Czesławicach, a także działacz społeczny i polityczny. Ukończył puławski Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa i znakomicie gospodarzył w swych majątkach. Z zamiłowania był jednak społecznikiem i politykiem związanym z Narodową Demokracją. W czasach zaborów działał bardzo aktywnie w Polskiej Macierzy Szkolnej, zasłużonej w utrzymaniu polskości w zaborze rosyjskim. W 1903 roku był jednym z założycieli Nałęczowskiego Towarzystwa Kredytowego, a w 1906 roku zaangażował się finansowo i organizacyjnie w budowę Domu Ludowego w Nałęczowie, w którym mieściło się powołane przy jego udziale Towarzystwo Rolnicze. W latach 1919-21 Stanisław Śliwiński był ministrem aprowizacji Rzeczpospolitej, a następnie pełnił obowiązki dyrektora Lubelskiego Syndykatu Rolniczego.
Prawdopodobnie w okresie międzywojennym pałac przeszedł w ręce sióstr bezhabitowych Zgromadzenia Zakonnego Sług Jezusa - zakonu założonego w 1884 roku w Warszawie przez ojca Honorata Koźmińskiego przy pomocy Eleonory Ludwiki Motylowskiej. Jego zadaniem była opieka i wychowanie dziewcząt oraz przygotowywanie je do zawodu i zatrudnienia w rożnych zakładach. W pałacu przy Chmielnej siostry prowadziły pensjonat dla panien oraz szkołę dla kucharek i służby. Szkolono też krawcowe i szwaczki.
Po II wojnie światowej, w 1955 roku cały kompleks pałacowy wraz z ogrodami i zachowanymi po Śliwińskich, wynajmowanych lubelskim dorożkarzom, stajniach, przejęła Klinika Okulistyczna. Odnowienie budynku i prace adaptacyjne prowadzone były według projektu architekta Jana Ogórkiewicza. Klinikę organizował i przez długie lata nią kierował prof. Tadeusz Krwawicz - znany specjalista i pionier w skali światowej kriochirurgii oka. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku wzniesiono obok nowy wysoki gmach kliniki, który stanowi tło dla pięknego, dawnego pałacu Śliwińskich.

Więcej na: zoom.lublin.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 30