Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 03

Pałac Blanka w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Senatorska 14

Pałac Blanka był pierwszym budynkiem odbudowanym po zniszczeniach wojennych w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego poległ tutaj poeta i żołnierz AK, Krzysztof Kamil Baczyński.
To niezwykle kameralny pałacyk położony w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Został zbudowany w latach 1762-1764 przez Szymona Bogumiła Zuga, który w owym czasie uchodził za najlepszego architekta w Warszawie. W 1777 roku właścicielem pałacu został znany warszawski bankier Piotr Blank. Przekształcił on i rozbudował wnętrze oraz zewnętrzną elewację w stylu klasycystycznym oraz dobudował bramę wjazdową. W Pałacu Blanka na sobotnich obia-dach stałym bywalcem był m.in. król Stanisław August Poniatowski.
W XIX wieku pałac został przebudowany na kamienicę czynszową. Były w nim zarówno mieszkania jak i sklepy. Od 1916 roku mieściła się tutaj siedziba Komendy Milicji Miejskiej, a po odzyskaniu niepodległości Komenda Policji Państwowej miasta Warszawa.
W okresie międzywojennym pałac był budynkiem reprezentacyjnym dla prezydenta Stefana Starzyńskiego, który przyj-mował tutaj dostojnych gości. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944 swoją siedzibę miał w nim urząd Ludwiga Leista, starosty Warszawy.
W czasie powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, poległ tutaj poeta i żołnierz Armii Krajowej, Krzysztof Kamil Baczyński, zabity przez niemieckiego snajpera. Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na zewnętrznej ścianie budynku. W holu głównym na postumencie ustawiono popiersie artysty.
Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Ministerstwo Sportu i Turystyki.

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 13