Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WIERZBICE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/wierzbice.htmlPałac
w Wierzbicach

Pałac w Wierzbicach
Lokalizacja: (DWR) woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, gmina Kobierzyce

Pałac zbudowano ok. 1730 roku przypuszczalnie wg projektu Christopha Hacknera dla Hildebranda Rudolpha von Hundta, z wykorzystaniem wcześniejszego dworu renesansowego z przełomu XVI i XVII w. Na przełomie XVIII i XIX w. pałac ponownie przebudowano z dodaniem belwederu. W XIX w. pałac poddano renowacji, w 2. poł. XIX w. zlikwidowano fosę. - W 1. poł. XIX w. należał do hrabiego Schweinitz und Krain. Ostatnim właścicielem pałacu do 1945 roku był baron von Wietersheim. Obecnie mieści się tu Dom Opieki Społecznej.
Budynek barokowy. Korpus główny dwukondygnacjowy, dwa niższe skrzydła. Korpus wzniesiony na planie prostokąta z dwoma ryzalitami, które wydłużają się w skrzydła budynku. Budynek jest murowany, o dwutraktowym układzie wnętrz. Wschodnie skrzydło ma cechy renesansowe, nakryte jest dachem mansardowym. Zachowały się w nim renesansowe sklepienia oraz kraty okienne. Zachodnie skrzydło nie ma cech stylowych, nakryte jest dachem dwuspadowym. Korpus główny nakrywa dach czterospadowy. Elewacje korpusu głównego mają boniowany cokół. Dzielą je jońskie pilastry w wielkim porządku. Elewacja od strony południowej ma charakter niejednorodny w wyniku kolejnych przebudów. Elewację północną zdobią dwa barokowe kartusze z herbami rodziny von Hundt, znajdujące się na osi przy nieużywanym wejściu. - Obecnie pałac utrzymywany jest w dobrym stanie.

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015
Ilość zdjęć: 39