Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

JEDLINA ZDRÓJ 2

Pałac
Jedlinka
w Jedlinie Zdrój

Pałac w Jedlinie Zdrój 
Lokalizacja: (DB) woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gmina miejska

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen (Jedlince) dotyczą XIII wieku, kiedy to osada miała wchodzić w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko - świdnickiego, syna Bolesława Rogatki. Dążąc do rozwoju gospodarczego swoich włości, popierał on kolonizacje w górskiej części księstwa, oraz zainicjował budowę całego łańcucha zamków na granicach, a zwłaszcza w Sudetach. Z tym procesem wiąże się powstanie warowni w Tannhausen, który do roku 1372 była administracyjnie powiązana z zamkiem w Rogowcu (Hornschloss) po czym weszła w skład majątku Grodno w Zagórzu Śląskim (Kynsburg) Był on zarządzany przez min. : słynnych rycerzy – rabusiów (w burzliwym okresie wojen husyckich zamek był nazywany "gospodą morderców”) , Mathiasa von Logau (jednego z kandydatów do korony polskiej podczas pierwszych wolnych elekcji) oraz Rudolfa II Habsburga (zwanego cesarzem alchemików).

Więcej na: jedlinka.pl


 


Dzieje majątku Jedlinka nierozerwalnie wiążą się z przypałacowym browarem. Niewiele wiemy o jego początkach. Więcej informacji zawdzięczamy kronice kantora Scholza.
W ostatnich latach pojawił się projekt ponownego reaktywowania przypałacowego browaru przez obecnych właścicieli obiektu. Już ruszyły prace budowlane i w nieodległej przyszłości turyści ponownie będą mogli znów delektować się smakiem regionalnego piwa z Jedlinki.
  
Inne budynki
  
Jedlinka zimą
Umieszczone zdjęcia wykonano: styczeń 2011 i czerwiec 2013
Ilość zdjęć: 212