Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KWIDZYN ZAMEK

Zamek
krzyżacki - kapituły pomezańskiej
w Kwidzynie

Zamek krzyżacki - kapituły pomezańskiej w Kwidzynie
Lokalizacja: (GKW) woj. pomorskie, pow. kwidzyński, gmina Kwidzyn, Kwidzyn ul. Katedralna 1

Zamek kapituły pomezańskiej (Pomezania – kraina historyczna w Prusach) został zbudowany w latach 1320-1340. Wzniesiono go z kamieni i cegieł w formie czteroskrzydłowej budowli na planie zbliżonym do kwadratu, z wieżami w narożach, dwukondygnacyjnym krużgankiem na dziedzińcu i wjazdem od strony północnej, gdzie znajdowało się gospodarcze przedzamcze. Większość prac budowlanych zakończono w latach 1340-1350, w latach 80. XIV w. ukończono gdanisko. Gdanisko, dansker – to średniowieczna latryna w formie wykuszu lub baszty wysuniętej poza obręb murów, połączonej z nimi krytym pomostem, biegnącym na wysokości pierwszego piętra. Nieczystości spadały wprost do fosy. Danskery zachowały się w zamkach w Kwidzynie (pięcioprzęsłowe, najdłuższe w Europie) i Malborku.
Pierwotnie zamek stanowił samodzielne założenie, dopiero później został połączony z katedrą, a jego narożną wieżę południowo-wschodnią przekształcono w dzwonnicę. Ukończenie nowego kościoła katedralnego jest datowane na okres rządów biskupa Jana Möncha (1377-1409). W tym czasie powstał w Kwidzynie unikatowy zespół architektoniczny, w skład którego weszły dwa zamki (biskupi i kapituły), katedra oraz miasto. Poszczególne człony miały własne umocnienia, a połączone murami tworzyły system obronny, doskonale wkomponowany w warunki naturalne terenu. Zamek stał się siedzibą kapituły pomezańskiej, a także centrum religijnym i polityczno-administracyjnym. [...]

Więcej na: pomorskie.eu

 
  

...wchodzimy do zamku - zaczynamy od piwnic, a potem...

... idziemy wyżej.Katedra.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 244