Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 27

Pałac Mniszchów w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Senatorska 38/40

W XIX wieku był siedzibą Resursy Kupieckiej, do której należeli kupcy, inteligencja oraz bogate mieszczaństwo.
Budowa pałacu rozpoczęła się w 1715 roku z inicjatywy marszałka wielkiego koronnego Józefa Wandalina Mniszcha, robotami kierował Burchard Christoph von Munnich. W latach 60. XVIII wieku gmach przebudowano według projektu Pierre Ricaud de Tirregaille. Na początku XIX wieku Pałac został odnowiony, w jego wnętrzu urządzono dużą salę koncertową. Podczas okupacji pruskiej niemiecki pisarz i kompozytor Ernest Teodor Amadeusz Hoffmann założył tutaj Towarzystwo Muzyczne „Harmonia”. Następnie w pałacu siedzibę miał teatr marionetek mechanicznych Ingermana, a od 1821 roku teatr francuski.
Przedsiębiorca Piotr Steinkeller, który kupił pałac w 1829 roku, przebudował go w stylu klasycystycznym według projektu Adolfa Schucha. Następnie przeznaczył na Resursę Kupiecką, do której należeli kupcy, inteligencja oraz bogate mieszczaństwo. Odbywały się tutaj liczne bale, festyny i zebrania. W czasie okupacji hitlerowskiej w pałacu mieścił się Szpital Maltański. Zniszczony w 1944 roku budynek odbudowano po wojnie.
Obecnie swoją siedzibę ma tutaj ambasada belgijska.
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 7