Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STRZELINO

Pałac
w Strzelinie

Pałac w Strzelinie
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Słupsk

Pałac zbudowano w 2 poł. XIX w. przez rodzinę Machów. W 1990 roku zmieniono pokrycia dachu a w 1992 roku zmieniono wnętrza.
Elewacje zewnętrzne nawiązują do budowli klasycystycznych
Pałac na planie prostokąta z ryzalitami środkowymi od północy i południa oraz ryzalitem bocznym od wschodu. Ryzalit północny poprzedzony tarasem i schodami. Na osi środkowej wejście główne, sień i hall. Układ wnętrz dwutraktowy, w części wschodniej dwu, pięciotraktowy. W ryzalicie bocznym klatka schodowa prowadząca na poddasze.
Bryła zwarta. Pałac podpiwniczony, jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym. Ryzality środkowe jednokondygnacyjne, zwieńczone tarasami, ryzalit boczny dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym.
Elewacja frontowa (północna) - otwór drzwiowy ujęty pseudodorynckimi kolumnami na wysokich cokołach, zwieńczony trójkątnym frontonem. W narożnikach ryzalitu pseudodorynckie kolumny. 
Balustrada tarasu wieńczącego ryzalit - tralkowa z wazonami na narożnych słupkach. Wystawka zwieńczona trójkątnym szczytem z oculusem.
Obenie w pałacu mieści się oddział Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 35