Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ANTONIN

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Lokalizacja: (POS) woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gmina Przygodzice

Pałac myśliwski w Antoninie to miejsce magiczne, do którego się powraca. Są takie miejsca na ziemi, które bogowie obdarzyli szczególnymi względami, które przyciągają sławy, są natchnieniem dla artystów. Do takich miejsc należy Antonin, pięknie położony wśród lasów między Ostrzeszowem a Ostrowem, do którego chętnie ściągają miłośnicy muzyki, kultury, przyrody spokoju i nostalgii chwili.
Wśród starego traktu rozciągały się niegdyś wielkie połacie lasów. Nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegnie do Wrocławia, druga zaś na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Radziwiłł postanowił wybudować dla siebie letnią siedzibę. Zadanie to powierzył wybitnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Fryderykowi Schinklowi i 1824 roku powstał modrzewiowy pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne.
Bo trzeba wiedzieć, ze książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Rezydencję namiestnika odwiedzały nierzadko znakomite osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki, sam zaś Radziwiłl, twórca muzyki do "Fausta" Goethego gustował - jak wspomnieliśmy - w roli mecenasa sztuk pięknych. Z tych to, a i wielu innych powodów był postacią znaną, szanowaną i bardzo wpływową. Jego artystyczna dusza dała o sobie znać, gdy zaprosił do wnętrz pałacowych młodziutkiego, ale owianego już sławą, Fryderyka Chopina. W leśnym domostwie Radziwiłłów czas upływała w sposób urozmaicony; zajęty głównie muzyką Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie, rozmawiał z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i... tworzył.

Wchodzimy do pałacu, w którym znajduje się restauracja i hotel


Pałac podczas remontu 
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2010, lipiec 2013
Ilość zdjęć: 81