Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

INOWROCŁAW

Pałac
w Inowrocławiu

Pałac w Inowrocławiu
Lokalizacja: (CIN) woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski, gmina Inowrocław

Pałac mieszczański to budynek wolnostojący pośrodku działki przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu. Elewacje frontowe zwrócone są w kierunku ulic Solankowej i Roosevelta i oddzielone od ulicy szerokim pasem zieleni tzw.: przedogródkiem. Za budynkiem głównym znajdują się pomieszczenia gospodarcze - wozownia, w której zlokalizowaliśmy Dział Archeologii z pracownią konserwatorską, ciemnię fotograficzną, muzealną bibliotekę z czytelnią oraz pokoje gościnne i garaż, który niebawem przebudowany zostanie na kuźnię kujawską. Za budynkiem gospodarczym rozciąga się ogród, w którym planujemy pobudowanie amfiteatru z miejscami dla widowni (ok. 200 miejsc), a w pobliżu garażu - przyszłej kuźni pragniemy urządzić skansen kujawski.
Zabudowa najpiękniejszej alei inowrocławskiej - ulicy Solankowej rozpoczęła się ok. połowy lat 70-tych XIX wieku, kiedy powstało zdrojowisko i pobudowano pierwszy zakład kąpielowy (1875r.). Wtedy wzdłuż nowo wytyczonej alei zaczęto wznosić pensjonaty dla gości uzdrowiska i ekskluzywne wille najbogatszych mieszkańców miasta.
Obecny budynek główny Muzeum im. Jana Kasprowicza zbudowano w 1896 roku jako rezydencję mieszczańską dla żydowskiego radcy handlowego i przedsiębiorcy budowlanego Bernharda Schwersenza.
Jest to okazała budowla, podpiwniczona, z poddaszem, wzniesiona na rzucie odwróconej litery L.. Skrzydło od strony ulicy Solankowej mieściło hol oświetlony dużym oknem wypełnionym secesyjnym witrażem; wytworną klatkę schodową i reprezentacyjne pokoje. W bocznym skrzydle znajdował się pion gospodarczy z odrębną komunikacją tzw. "kuchennymi schodami".
W 1924 r. pałac odkupił hrabia Emilian Nałęcz-Skomorowski. Prawdopodobnie wtedy dokonano jego przedbudowy dostawiając z boku nowe wejście do budynku, likwidując równocześnie dotychczasowe z frontu wraz z tarasem i szerokimi schodami. Dzięki tej przebudowie na parterze wygospodarowano dwa duże pokoje. Po przeróbce pałac przestał pełnić funkcję rezydencji a zamieniono go w pensjonat dla kuracjuszy.


Źródło: mjkinowroclaw.ecom.net.pl
  
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 28