Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

Zamek
krzyżacki
w Radzyniu Chełmińskim

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. grudziądzki, gmina Radzyń Chełmiński

Czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny.
Już w 1234 r. z inicjatywy Hermanna von Balka wzniesiono tu krzyżacką twierdzę. Następnie w okresie od końca XIII wieku do lat 30. XIV wieku zbudowano zamek w cegły w stylu gotyckim, który był jedną z najpotężniejszych twierdz na południowych rubieżach państwa zakonnego w Prusach [...]
Zamek założony jest na planie kwadratu o boku 52 m, z dziedzińcem krużgankowym, wielką ośmioboczną wieżą w narożu północno-zachodnim oraz mniejszymi czworobocznymi wieżami we wszystkich narożach. Na południe od zamku znajdowało się przedzamcze.
Do dzisiaj częściowo zachowało się skrzydło południowe z kaplicą (bez sklepienia), fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, przyległa do niego część skrzydła wschodniego, partie murów pozostałych skrzydeł oraz piwnice. Z przedzamcza zachowały się prawie w całości dolne partie murów południowego i zachodniego. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym. Jest możliwość wejścia na obie narożne wieże, z których roztacza się rozległy widok na okolicę. W piwnicach znajdują się wystawy m. in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.
Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu Samochodzik i templariusze..

Źródło: wikipedia.pl
 Widoki z zamku

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 129