Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BORKI

http://majkad.blogspot.com/2010/10/borki.html
Pałac
Jaźwińskich
w Borkach

Pałac Jaźwińskich w Borkach
Lokalizacja: (LRA) woj. lubelskie, pow. radzyński, gmina Borki

Pałac w Borkach to wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków neoklasycystyczna rezydencja z II połowy XIX w. otoczona pięciohektarowym parkiem. Obiekt położony jest w sąsiedztwie malowniczych stawów, rzeki Bystrzycy oraz kompleksów lasów iglastych, na pograniczu Równiny Łukowskiej i Pradoliny Wieprza, w czystym ekologicznie zakątku Lubelszczyzny. [...]
o reformie rolnej w 1946 r. rozparcelowano majątek Jaźwińskich, a ziemię przekazano głównie pracownikom folwarku, którzy wybudowali na niej domy mieszkalne i budynki gospodarcze. Pozostałe ziemie przejął nowo powstały PGR, a resztówka z parkiem i pałacem przeszła w administrację szkoły rolniczej.
W latach 1951 - 1954 pałac i park znalazł się w użytkowaniu państwowego gospodarstwa rolnego, a następnie izby porodowej, poczty i szkoły podstawowej, która mieściła się w pałacu do 2002 r.
W latach 70-tych ubiegłego wieku przeprowadzono remont budynku, podczas którego wymieniono m. in. stropy drewniane na betonowe. Zniszczone zostały wówczas wszystkie ozdobne elementy architektoniczne znajdujące się przy głównym wejściu - m. in. pilastry z ozdobnymi głowicami oraz zwieńczenie - zlikwidowano lukarny, jak również wyburzono znajdujący się od strony stawów taras. W pałacu nie zachowały się żadne elementy wystroju wnętrza. Od roku 2002 do 2006 majątek systematycznie popadał w ruinę. Mury opuszczonego pałacu ulegały coraz większemu zawilgoceniu, wnętrze zostało zdewastowane, a park zarósł chwastami i młodymi drzewami akacji, klonów i kasztanowców. Latem 2009 r. rozpoczął się remont pałacu i rewitalizacja parku.

Więcej na: palacborki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 33