Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ZŁOTY POTOK

Pałac
Raczyńskich
w Złotym Potoku

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
Lokalizacja: woj. śląskie, pow. częstochowski, gmina Janów

Pałac w Złotym Potoku (woj. śląskie) - Pałac Raczyńskich zbudował w 1856 r. Wincenty Krasiński, a przebudowali go po 1912 r. Raczyńscy, prawdopodobnie wg proj. Jana Heuricha, być może przy udziale Zygmunta Hendla.
Od strony frontowej wejścia do pałacu strzegą kamienne lwy trzymające tarcze herbowe. Przed wejściem do pałacu w sezonie letnim uruchamiana jest fontanna parkowa.
Obok pałacu stoi dworek Krasińskich z Muzeum Regionalnym Z. Krazińskiego.
Od frontu obu budynków znajduje się malowniczy staw “Irydion” (nazwany tak przez poetę). W rozległym parku pałacowym-ogrodzie około 120 gatunków drzew i krzewów, około 30 starych, osobliwych drzew (np.: robinia biała, modrzew japoński, zwisający dąb bezszypułkowy i takiż jesion wyniosły, tulipanowiec amerykański, wiąz turkiestański oraz dąb szypułkowy), ładne aleje, romantyczny mostek nad sztuczną kaskadą Wiercicy. O świetności parku świadczyć mogą dziś już nieliczne egzemplarze egzotycznych drzew i krzewów.
Od 1949 r. pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi i częścią przyległych gruntów należały do Państwowego Technikum Rolniczego. Obecnie pałac z parkiem przypałacowym należy do Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.
Obecnie w budynku pałacu mieści się Ekspozycja Przyrodniczo-Kulturowa.


 


 
Dwór Krasińskich, w którym mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.
Park.


 
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 58