Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MANIÓW MAŁY

http://majkad.blogspot.com/2010/10/maniow-may.htmlPałac
w Maniowie Małym

Pałac w Maniowie Małym
Lokalizacja: (DWR) woj. dolnośląski, pow. wrocławski, gmina Mietków

Miejscowość po raz pierwszy pojawia się w źródłach z 1318 r., pod nazwą Parvum Manow. W szesnastym wieku właścicielami wioski były rodziny von Reichau i von Schindel. W 1660 r. Maniów Mały został połączony z osadą Berghof. Obydwie miejscowości należały w tym czasie do Jerzego von Hegewaldt (zm. 1660 r.). Następnie majątek był własnością spadkobierców Jerzego von Hegewaldt. W 1733 r. dobra należały już do Jerzego von Poser. Kolejnym właścicielem był baron Ezettritz, znany z dokumentów z 1785 r. Od 1801 r. majątek posiadała rodzina von Schweinitz.
Pałac w Maniowie Małym został zbudowany w stylu barokowym około połowy XVIII w. W drugiej połowie dziewiętnastego stulecia przeszedł gruntowną przebudowę: dobudowano piętro, wieżę, zmieniono podziały elewacji i nadano im cechy klasycystyczne. Rezydencja została zniszczona w końcowej fazie drugiej wojny światowej, w 1945 r. Po wojnie nigdy nie podjęto próby jej odbudowy. Niezabezpieczona ruina powoli się rozpada.
Przed frontem pałacu znajduje się dziedziniec gospodarczy. W pobliżu dawna oficyna i spichlerz z 1746 r. Na północ od rezydencji rozciąga się niewielki, zaniedbany park krajobrazowy. Dominuje w nim drzewostan liściasty, z pojedynczymi egzemplarzami starodrzewu: dębów szypułkowych, platanów klonolistnych, lip drobnolistnych i klonów zwyczajnych.

Źródło: residencenavigator.plUmieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015
Ilość zdjęć: 72