Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 19

Pałac Kossakowskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Nowy Świat 19

Pałac w stylu klasycystycznym został wzniesiony w XVIII wieku dla kupca Izaaka Olliera. W XIX wieku został własnością rodziny hrabiostwa Kossakowskich.
Pałac w stylu klasycystycznym został wzniesiony w latach 1780-1784 dla kupca Izaaka Olliera. W 1848 roku odkupił go Władysław Pudłowski i zlecił jego przebudowę znanemu warszawskiemu architektowi Henrykowi Marconiemu, który m.in. dobudował piętro, trzy oficyny, balkony oraz attykę balustradową. W 1851 roku na wysokości drugiego piętra, ustawiono kamienne figury autorstwa Pawła Malińskiego przedstawiające muzy: Klio, Uranię, Talię i Erato.
W 1853 roku pałac został własnością hrabiny Aleksandry z Lavatów Kossakowskiej, której mąż, Stanisław Kossakowski, zgromadził w budynku zbiory malarstwa i broni oraz  stworzył okazałą bibliotekę. W 1858 roku podczas przebudowy utworzono salę balową i galerię malarstwa. W 1865 roku pałac odziedziczył Stanisław Kazimierz Kossakowski, który później organizował tutaj piątkowe wieczory literackie. Po jego śmierci pałac został przekształcony w kamienicę czynszową i od tego czasu był stopniowo zaniedbywany. W 1930 roku został kupiony przez Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeń.
Zniszczony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz walk powstania warszawskiego w 1944 roku został odbu-dowany w latach 1946-1949.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 7