Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MIŁKÓW

Pałac w Miłkowie
Lokalizacja: (DJE) woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski, gmina Podgórzyn

Pałac w Miłkowie (woj. dolnośląskie) - początki zespołu pałacowo – parkowego sięgają połowy XVII wieku, chociaż jest bardzo prawdopodobne, że już w na przełomie XIII i XIV wieku istniała tutaj siedziba szlachecka zburzona w czasie wojen husyckich. 12 lipca 1656 roku wieś Miłków nabył hrabia Carl Heinrich von Zierotin, który zlecił w tym miejscu budowę pałacu w formie trój-skrzydłowego założenia z niewielkim reprezentacyjnym dziedzińcem. W roku 1765 majątek zakupił hrabia Johann Nepomucen Lodron - Laterano. Za jego czasów pałac został poważnie uszkodzony przez pożar i hrabia zarządził, w roku 1778, jego przebudowę w stylu barokowym oraz utworzenie wokół pałacu sporego parku. W XIX w. pałac częściowo przebudowano, zmieniając między inny fasadę i nadając jej styl neobarokowy, w efekcie przeprowadzonych prac do elewacji ogrodowej korpusu dobudowano wydłużony prostokątny ryzalit. Cały budynek nakrywają wyniosłe dachy mansardowe z wydatnymi kominami i lukarnami. Fasada frontowa budowli urzeka regularnością i symetrią. Wejście główne ujęte zostało w kolumnowy portal, nad którym znajduje się kartusz herbowy hrabiów Matuschków. Lekko wysunięty środkowy fronton zdobi naczółek, a nad nim wznosi się ozdobna facjata, flankowana pilastrami, ujęta w wolutowe spływy i zwieńczona odcinkowym szczycikiem.. Wystrój elewacji wzbogacają uszate obramienia okien, hermowe pilastry, rozdzielające potrójne okna skrzydeł.
Wnętrza rezydencji zachowały układ przestrzenny z czasów ostatniej przebudowy; Po wojnie w pałacu umieszczono dom wczasowy. W 1978 r. odrestaurowało go Sudeckie Zjednoczenie Rolno - Przemysłowe. Obecnie w pałacu mieści się luksusowy hotel i restauracja.

Więcej na stronie:  palac.spiz.pl

 

Widok na Śnieżkę z parku pałacowegoWnętrza pałacu


  
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011
Ilość zdjęć: 109