Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WIELOWIEŚ

Pałac
w Wielowsi

Pałac w Wielowsi
Lokalizacja: (SGL) woj. śląskie, pow. gliwicki, gmina Wielowieś

Pałac w miejscowości Wielowieś określany też jako dwór zbudowano w 1748 r. dla hrabiego Franciszka Karola de Verdugo, ówczesnego właściciela okolicznych włości (z pochodzenia Hiszpana). W latach 1850, 1911-1912, a następnie w latach dwudziestych XX wieku, pałac był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Prace budowlane prowadzono tu także w 1947 roku. Po nacjonalizacji został on przeznaczony na pomieszczenia urzędów, dzięki czemu nie uległ dewastacji, jak wiele tego rodzaju obiektów w czasach PRL. Obiekt ma plan litery „L” i składa się z kilku budynków powiązanych łącznikami. Główny (ale zarazem najmniej reprezentacyjny) budynek ma siedmioosiową fasadę z ryzalitem o szczycie wspartym na kolumnach. Łącznik wiążący główny gmach z resztą zespołu posiada bramę przejazdową z dekoracją w postaci kartusza herbowego. Dachy, dwuspadowe i czterospadowe, pokryte są dachówką, a obecnie częściowo także eternitem.
W pałacu mieści się dziś kilka instytucji, w tym Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego i posterunek policji. Od frontu obiekt wygląda na zadbany, jednak bliższe przyjrzenie się budowli dostarcza mniej optymistycznych wrażeń. Rezydencja w Wielowsi otoczona jest parkiem, założonym w wieku XIX, który jednak z pierwotnego, 10-hektarowego, skurczył się do nieco ponad 3 hektarów. Przez Wielowieś przechodzi zielono znakowany, długi, bo 138-kilometrowy Szlak Stulecia Turystyki, biegnący z Rybnika do Tarnowskich Gór.

Więcej na: slaskie.travel.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2018
Ilość zdjęć: X