Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 03

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-03.htmlPałac
Jabłonowskich tzw. Biskupi
w Lublinie

Pałac Jabłonowskich tzw. Biskupi w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Królewska 11

W XIX wieku budynek nazywano pałacem biskupim, gdyż był rezydencją biskupa lubelskiego. Założony na rzucie czworoboku, został nadbudowany w II połowie XIX wieku.
Jego pierwszy właściciel pozostaje nieznany. W połowie XVIII wieku użytkowała go księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska, a po niej Amalia z Sapiehów Jelska.
W posiadaniu rodziny Sapiehów pałac pozostawał do początku XIX wieku, kiedy to zakupił go Adam Ratyński, adwokat. Po jego śmierci pałac przejęła jego córka, Emilia. Rząd Królestwa Polskiego dokonał z nią zamiany pałaców w wyniku czego uzyskał dawny obiekt sapieżyński z przeznaczeniem na siedzibę biskupa lubelskiego. W ponad dwadzieścia lat później obie strony dokonały transakcji odwrotnej. Emilia Ratyńska-Zawidzka dostawała swój dawny pałac, a biskup – obecny pałac biskupi.
Po śmierci Emilii Ratyńskiej-Zawidzkiej pałac dosyć często zmieniał właścicieli. Obecnie jest podzielony między kilku prywatnych właścicieli.
Pałac złożony z czterech skrzydeł skupionych wokół dziedzińca wewnętrznego. Bryła wkomponowana w obniżenie terenu. Od frontu trzykondygnacyjne skrzydło, pozostałe – czterokondygnacyjne. Dach jednospadowy, nachylony do wewnątrz założenia. Korpus główny i tylny posiada dach dwuspadowy. Budowla jest częściowo podpiwniczona. Posiada dwie kondygnacje piwnic do głębokości sześciu metrów.
Budynek murowany z cegły ceramicznej pełnej i kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej. Piwnice obmurowane częściowo z polepą. Sklepienia wewnątrz kolebkowe i krzyżowe. Stropy drewniane. Dach z blachy na ruszcie drewnianym.
Elewacja frontowa posiada cokół. Zwieńczona jest gzymsem kordonowym biegnącym pod żeliwnymi kroksztynami podtrzymującymi dach. Pomiędzy nimi ozdobne rozety. Pozostałe elewacje pozbawione wyraźnych cech stylowych. Częściowo zachowany układ wnętrz. Poza piecami kaflowymi i kuchniami wyposażenie wnętrz nie zachowało się.


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 5