Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

JUSZCZYN

Pałac
w Juszczynie

Pałac w Juszczynie
Lokalizacja: (DSR) woj. dolnośląskie, pow. średzki, gmina Środa Śląska

Pałac w Juszczynie został wybudowany w 1825 r. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park z kopcem widokowym z połowy XIX w.; spichrz z pierwszej połowy XIX w.
Pałac powstał najprawdopodobniej w XVIII wieku. Bryła, którą dziś można podziwiać, to efekt przebudowy z XIX wieku. W źródłach podaje się jednak, że budowlę wzniesiono w 1825 roku z inicjatywy śląskiej rodziny rycerskiej von Rothkirch. Rodzina ta władała majątkiem we wsi najprawdopodobniej już od XVII wieku. Z kolei od połowy XIX wieku aż do drugiej wojny światowej właścicielami dóbr rycerskich były rody von Rothkirch und Panthen.
Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, jest podpiwniczona, ma dwie kondygnacje i użytkowe poddasze. Dach jest mansardowy, kryty dachówką. Fasada pałacu, wychodząca na stronę południową, jest siedmioosiowa. Główne wejście znajduje się w osi środkowej. Tutaj też mieści się piękny ganek, nad którym (na drugiej kondygnacji) umieszczono balkon. Elewacja północna (ogrodowa) jest pięcioosiowa. Wnętrze budowli jest trzytraktowe.
Pałac był w przeszłości wykorzystywany przez PGR. Obecnie stanowi własność prywatną pełniącą funkcję ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2018
Ilość zdjęć: 7