Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARMĄTOWICE SIENKIEWICZOWSKIE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/warmatowice-sienkiewiczowskie.htmlPałac
w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich
Lokalizacja: (DLE) woj. dolnośląskie, pow. legnicki, gmina Krotoszyce

Pałac zbudowany w 1602 roku dla Wenzeslausa von Zedlitz. Rozbudowany w latach 1748-1762 z nadaniem wnętrzom nowego wystroju. - Od 1812 roku do II wojny światowej należał do rodu von Olszewskchi. W 1944 roku ukryto w pałacu cenny numizmatyczny zbiór, a w początkach lutego 1945 roku kolekcję zatopiono w fosie przed wojskami radzieckimi. Po wojnie mieszkańcy znajdowali pojedyncze monety, w latach 60. prowadzono poszukiwania zorganizowane ale nic nie wydobyto. Do lat 60. pałac zamieszkiwali indywidualni użytkownicy. Następnie został opuszczony. Wyremontowany w 1995 roku przez nowych właścicieli Jadwigę i Jarosława Rabkowskich.
Budynek renesansowy dwukondygnacjowy, podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta z mieszkalnym poddaszem. Nakryty dachem naczółkowym z dwoma dodatkowymi szczytami - szczyt w fasadzie z wieżą. Przed fasadą znajduje się duży taras, od strony północnej natomiast mniejszy, oba połączone ze sobą, otoczone kamienną balustradą. Wejście główne prowadzi przez kamienny most, taras i barokowy portal z piaskowca, podwójny kartusz herbowy, pochodzący z XVIII w.
W skład zespołu pałacowego wchodzą jeszcze: park z XVIII w. o powierzchni 19,03 ha, w XIX w. przekształcony na krajobrazowy w stylu angielskim z krętymi alejami, strumykiem, także wyspą oraz zrujnowanym pawilonem ogrodowym; zespół folwarczny z lamusem z drugiej połowy XVIII w., budynkiem mieszkalnym z drugiej połowy XVIII w., dwiema stodołami z XIX w.,  stajnią z XIX w., oborą z XIX w., budynkiem gospodarczym z XIX w.
Źródło: polskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 136