Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MIEDARY-KOPANINA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/miedary-kopanina.htmlPałac
w Miedarach-Kopaninie

Pałac w Miedarach-Kopaninie
Lokalizacja: (STA) woj. śląskie, pow. tarnogórski, gmina Zbrosławice
Na początku drugiej połowy XIX wieku Kopaninę nabył baron Engelbert von Fürstenberg i w rękach jego rodziny miała pozostać do końca II wojny światowej. Na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku Fürstenbergowie wznieśli w Kopaninie okazały pałac w stylu neobarokowym; rozbudowywano go jeszcze na początku ubiegłego wieku. Budowlę wymurowano z cegły, na planie prostokąta; jest jednopiętrowa, przykryta dachem mansardowym z lukarnami. Fasada główna skierowana została ku zachodowi. Nad znajdującym się w niej wejściem zachował się kartusz z herbem właścicieli. Po stronie północnej znajduje się wieża zwieńczona baniastym hełmem. Bryłę budynku urozmaicają ryzality z barokowymi szczytami. Pałac otoczony jest przez niewielki park. W 1945 roku obiekt upaństwowiono, urządzając w nim tzw. Dom Zdrowia. Obecnie jego gospodarzem jest Dom Pomocy Społecznej. 

Nie zawsze tego typu obiekty są dostępne do zwiedzania ale tym razem trafiliśmy na przemiłą Panią Kierownik, która zezwoliła nam na sfotografowanie zabytkowego obiektu za co w tym miejscu serdecznie jej za to dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy :)

Więcej na: wikipedia.pl oraz www.slaskie.travel/

 
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 22