Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

TROJANÓW

Pałac
w Trojanowie

Pałac w Trojanowie
Lokalizacja: (WG) woj. mazowieckie, pow. garwoliński, gmina Trojanów

Pałac pochodzi z 2. poł. XIX w.
Początki wsi Trojanów sięgają XIV w. Przez ponad 300 lat wraz z wsiami Dudki, Ruda, Żabianka, Wsią Wola (Majdan Stary), Dębniak (Wólka) oraz folwarkiem Majdany należała do rodziny Trojanowskich h. Ogończyk. [...]
Pałac jest murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, o nieregularnej bryle, skomponowany w duchu neorenesansowej, nieregularnej willi włoskiej, z czworoboczną dominującą wieżą. Częściowo parterowy, częściowo piętrowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o szeroko wysuniętych przed lico ściany okapach, o połaciach pobitych blachą. Na elewacji frontowej umieszczono niesymetrycznie piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, mieszczący wejście główne obudowane uproszczonym portykiem złożonym z dwóch czworobocznych filarów oraz trójkątnego szczytu. Nad nim trzy otwory okienne z oprawą architektoniczną w formie serliany. Na elewacji tylnej umieszczono otwarty taras ze schodami wiodącymi do ogrodu. Trzy kondygnacyjna wieża przekryta czterospadowym daszkiem. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi. Zachowała się oryginalna stolarka okienna oraz kaflowy piec w salonie.
Przy pałacu znajduje sie tez rozległy park krajobrazowy z okazami starodrzewu oraz stawami. Przed elewacją frontową obudowana fosa z mostkiem wykorzystująca wcześniejsze założenie dworu obronnego Chomentowskich.
W skład majątku wchodzą tez:
Folwark, rządcówka, oficyna, spichlerz oraz chlewnia
Obecnie obiekt jest własność prywatna. Znajduje siam Hotel "Talaria Lady SPA".

Rozwinięcie opisu na podstawie popularnych stron internetowych oraz Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich...: Marek polskiezabytki.pl 2011


Park i otoczenie pałacuUmieszczone zdjęcia wykonano: maj 2019
Ilość zdjęć: 173