
Miera
w Leżajsku
Pałac Miera w Leżajsku
Lokalizacja: (RLE) woj. podkarpackie, pow. leżajski, gmina miejska
W architekturze Leżajska wyróżnia się wzniesiony po 1819 r. dawny Pałac Klasycystyczny, murowany przy ul. Furgalskiego 4, tzw. Pałac Miera. Wzniesiony dla hr. Wojciecha Miera (1759-1831). Był on synem generała Wilhelma Miera (1680-1758). Jak widać z dat życia ojca i syna, Wojciech był pogrobowcem poczętym przez 78 letniego tatusia.
Hrabia Wojciech Mier, poeta i tłumacz poezji francuskiej i włoskiej, zwolennik klasycyzmu, targowiczanin był od 1819 r. właścicielem dóbr leżajskich. Od 1831r. pałac znalazł się on w posiadaniu Potockich z Łańcuta, zaś od 1918 r. stał się siedzibą ss. Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Klasycystyczny pałac ustawiony jest na osi dawnego dworu starościńskiego, przy obecnej ulicy Furgalskiego 4.
Budynek pałacu o zwartej, dwukondygnacyjnej bryle, nakrytej czterospadowym dachem wzniesiono na planie prostokąta jako dwutraktowy. Elewacje o wyważonych proporcjach ozdobiono dekoracją w stylu klasycyzmu. Środek pięcioosiowej elewacji frontowej zaakcentowano oprofilowanym szczytem. Narożniki fasady i ryzalitu ozdobiono poziomym boniowaniem. Pomiędzy oknami parteru i piętra zastosowano po dwie płyciny: dolne półkoliste, górne - prostokątne. W ryzalicie, ponad wejściem ujętym dwoma oknami, umieszczono podwójną półkolistą płycinę wypełnioną koroną hrabiowską i promienistymi podziałami. Między oknami na piętrze jako element dekoracyjny zastosowano kampanulle ze wstążką. Nie jest znany projektant pałacu, lecz był to niewątpliwie sprawny architekt obeznany z formami stylu klasycystycznego.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012
Ilość zdjęć: 17