Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BIESIEKIERZ


Pałac
w Biesiekierzu

Pałac w Biesiekierzu
Lokalizacja: (ZKO) woj. zachodniopomorskie, pow. koszaliński, gmina Biesiekierz

Murowany pałac w Biesiekierzu został zbudowany dla rodziny Gerlachów na przełomie XIX i XX wieku. Eklektyczne założenie powstałe na rzucie litery”L”, składa się z piętrowego korpusu głównego i parterowego skrzydła bocznego. W miejscu styku korpusu ze skrzydłem znajduje się ośmiokątna wieża z tarasem widokowym i małym belwederem nakrytym blaszanym hełmem. Główne wejście, poprzedzone paradnym podjazdem umieszczono w dwupiętrowym ryzalicie frontowym. Nad wejściem znajduje się taras otoczony balustradą. Całość nakryta jest dachem naczółkowym. Wokół założenia roztacza się zadbany park krajobrazowy.
Brak w sieci informacji o historii założenia i o jego właścicielach. Obecnie rezydencja znajduje się w prywatnych rękach i jest w remoncie. 
Biesiekierz jest położony 11 km na południowy-zachód od Koszalina, przy drodze nr 6 do Karlina. Zespół pałacowo-parkowy położony jest po lewej stronie drogi na wysokości Pomnika Ziemniaka, który znajduje się tu od lat 80. XX wieku i mierzy ze stelażem 9 metrów, gdzie sama bulwa ma 3,95 m. Położony jest kilkanaście metrów na południe od drogi krajowej nr 6. Według Urzędu Gminy Biesiekierz jest to prawdopodobnie największy na świecie monument ziemniaka. Został on utworzony na cześć nowej odmiany tej rośliny, która została wyhodowana w pobliskiej Hodowli Ziemniaka w Biesiekierzu. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był dyrektor Stacji Hodowli Roślin Mariusz Roeder. Jego autorem jest Wiesław Adamski. Prace nad pomnikiem trwały blisko rok, natomiast jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w 1983 roku.

Źródło opisu: zamki.rotmanka.com oraz wikipedia.plUmieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 14